Naučnici sada tvrde da globalno zagrevanje izaziva hladne zime i ledene talase
Globalno zagrevanje čini zime hladnijim? To je neobična tvrdnja koju Asošiejted pres i njen klimatski propagandista Set Borenštajn žele da prihvatite.
„Frigidni vazduh koji obično ostaje zarobljen na Arktiku je pobegao, zaronivši duboko u Sjedinjene Države radi produžene posete za koju se očekuje da će izazvati cvokotanje zubima, ali ne i rekordno“, napisao je Borenštajn, čija je arhiva priča za AP prepuna tipičnih levičarskih klimatskih slatkiša koje i očekujete od liberalnih novinara.
„To je oslobađanje hladnog vazduha za koje neki stručnjaci kažu da se dešava češće, i paradoksalno, zbog zagrevanja sveta“, nastavlja Set.
Tvrdnja da su hladnije zime i česte manifestacije hladnog vremena rezultat globalnog zagrevanja nije samo kontraintuitivna – ona je potpuno apsurdna i nenaučna.
Počela je globalna ludnica, svedoci smo velikih promena | Mario Zna, 309 Uživo
To nije sprečilo Borenštajna da napiše istu priču, okrivljujući globalno zagrevanje svaki put kada SAD dožive zimu hladniju od prosečne.
Klimatska zavera očajnički želi da se ovaj orvelovski narativ zadrži, pa hajde da presečemo alarmantni spin i pobliže pogledamo zašto se ovaj narativ raspada čak i pod najmanjim preispitivanjem.
1. Događaji polarnog vrtloga nisu povezani sa emisijama ili zagrevanjem
Koncept polarnog vrtloga — velikog područja niskog pritiska i hladnog vazduha koji okružuje polove — je decenijama dobro dokumentovan.
Kreator ChatGPT-a optužen za seksualno zlostavljanje sestre https://t.co/Wqirikzdwj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 8, 2025
Iako poremećaji u polarnom vrtlogu mogu izazvati ekstremno hladno vreme u određenim regionima, ovi događaji nisu nusprodukt ljudskih emisija ili globalnog zagrevanja.
Kako JunkScience ističe, ne postoje jasni naučni dokazi koji povezuju ove pojave sa porastom globalnih temperatura. Pokušaj da se oni povežu je jednostavno zastrašivanje od strane mejnstrim medija u ime njihovih gospodara.
2. Istorijski flip-flop: zahlađenje 1970-ih, zagrevanje danas
1978. godine Njujork tajms je izvestio da će polarni vrtlog izazvati ekstremno globalno hlađenje. Krajem 70-ih, mejnstrim mediji su uslovljavali svoju publiku da se plaši nadolazećeg ledenog doba.
Ovo je u potpunoj suprotnosti sa današnjim narativom, gde se isti fenomen koristi kao dokaz za globalno zagrevanje.
Takve tvrdnje otkrivaju kako se klimatski diskurs vremenom pomerao kako bi se uklopio u narative i planove, umesto da se pridržava rigoroznih naučnih standarda.
3. Finansijske veze između Globalističkih fondacija i AP
Klimatsko izveštavanje AP-a u velikoj meri finansiraju levičarske i globalističke fondacije koje ulažu milione u promovisanje alarmantnih narativa.
Ovi finansijski podsticaji dovode u pitanje objektivnost izveštavanja o klimi AP-a.
Kada novinarstvo preuzimaju organizacije sa jasnim ideološkim planom, postaje teško odvojiti činjenice od unosnog narativa.
Pogodan alarmizam ili nauka?
Tvrdnja da globalno zagrevanje izaziva češće hladno vreme prkosi zdravom razumu i naučnoj doslednosti. To odražava širi trend u kojem se svaki ekstremni vremenski događaj – vruće ili hladno – pripisuje klimatskim promenama, stvarajući narativ koji je nepopravljiv i, stoga, nenaučan.
Prava nauka zahteva rigorozne dokaze i otvorenost za debatu, a ne zgodna objašnjenja koja se menjaju sa političkim vetrovima.
Skepticizam je kamen temeljac naučnog istraživanja i od suštinskog je značaja kada se bavimo složenim temama kao što su klimatske promene. Izveštavanje AP-a o ovom pitanju služi kao podsetnik da moramo kritički proceniti narative koji su nam predstavljeni, posebno kada se čini da su vođeni ideološkim ili finansijskim motivacijama, a ne čvrstim dokazima.
Say anything climate science:
– Today: NYTimes blames the polar vortex on warming Arctic and melting sea ice.
– 1978: NYTimes blames the polar vortex on global cooling and expanding Arctic ice.
Climate is a hoax.https://t.co/vbUJDiPMBt pic.twitter.com/r4VUMoWq8O
— Steve Milloy (@JunkScience) December 27, 2022
Nulta Tačka/TPV