Stariji Kanađani prisiljeni na eutanaziju da izbegnu troškove lečenja
Na starije kanadske građane vrši se pritisak da se prijave za vladin program eutanazije kako bi se smanjio finansijski teret na socijalizovani zdravstveni sistem nacije.
Jedan stariji kanadski par rekao je da je centar za negu u hospisu pokušao da ih natera da se osećaju krivim što traže lečenje za svoja izlečiva stanja.
Lekari su navodno rekli paru da je lečenje njihovog stanja apsolutno moguće, ali da će biti skupo.
Međutim, pacijenti su bili sigurni da će moći da priušte da plate tretmane iz svog fiksnog prihoda.
Kada je sugerisano da će par možda morati da koristi zdravstveni sistem koji finansira država, lekari su brzo promenili svoju melodiju i počeli da guraju vladin jeftiniji program „Medicinske pomoći pri umiranju“ (MAiD) umesto skupih tretmana.
Počela je globalna ludnica, svedoci smo velikih promena | Mario Zna, 309 Uživo
Lekari su insistirali da bi eutanazija bila najbolja opcija jer su se suočavali sa povećanim troškovima nege koje nisu mogli da priušte sa svojim stalnim prihodima.
71-godišnji Fred Sandeski iz Saskačevana pati od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) zajedno sa nizom drugih bolesti poput dijabetesa i epilepsije.
Njegova supruga Tereza takođe ima loše zdravlje.
Kažu da im je ideja da ih ubije vladin program eutanazije agresivno nametnuta kada su shvatili da neće moći da pokriju troškove povezane sa povećanom negom u medicinskom centru.
Prema Epoch Times-u, kada je Fred počeo sa palijativnim zbrinjavanjem, „oni su nam samo navodili dostupnost opcija koje imaju za nas“, a MAiD je predstavljen kao „jedna opcija“.
Srećom, Sandeski je odbio MAiD, rekavši: „Stvarno, stvarno verujem da me je Gospod stavio na ovu Zemlju s razlogom, i neće me pustiti dok ne završim.
Sandeskijeva situacija je skrenula pažnju pokrajinske vlade Saskačevana od strane opozicionog ministra iz Nove demokratske partije, Kejta Jorgensona.
Jorgenson je ohrabrio ministra zdravlja Saskačevana Džeremija Kokrila da pomogne paru.
Kao odgovor, Kokril je rekao da je došao do Sandeskijevih i da će „pronaći rešenje koje će funkcionisati za Freda i Terezu ove nedelje“.
On je dodao da kada je u pitanju dom za negu koji im je ponudio MAiD kao rešenje za njihovu nevolju, on bi se „nadao da svaki zdravstveni radnik u ovoj pokrajini, koji vodi te razgovore sa pacijentom, ima snažno razumevanje zdravlja i porodice pacijenta i kontekst.”
Kreator ChatGPT-a optužen za seksualno zlostavljanje sestre https://t.co/Wqirikzdwj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 8, 2025
Nažalost, slučajevi uvođenja ljudi u eutanaziju kao „rešenje“ njihovih zdravstvenih problema postali su uobičajeni u Kanadi.
Većina Kanađana se sada plaši da državni režim eutanazije nepravedno cilja na one koji su finansijski i socijalno ugroženi, dok i dalje podržava nemoralnu praksu generalno.
Međutim, vlade nekih provincija žele da se bore protiv kanadske federalne ekspanzije samoubistava uz pomoć legalne pomoći pod liberalnim premijerom Džastinom Trudoom.
Nedavno je Ujedinjena konzervativna vlada Alberte rekla da će suprotstaviti stalnu želju kanadske savezne vlade da proširi eutanaziju u naciji.
Zvaničnici su najavili da će vlada Alberte pokrenuti reviziju zakonodavstva i politike u vezi sa sumornom praksom, što će uključivati period javnog angažovanja.
Pod Trudoom, čija je vlada legalizovala MAiD 2016. godine, smrtonosni program je nastavio da proširuje propise ko ima pravo na smrt.
2021. godine program se proširio sa ubijanja samo terminalno bolesnih pacijenata na omogućavanje hroničnim bolesnicima da se kvalifikuju.
Od tada, vlada se zalagala za uključivanje onih koji pate isključivo od mentalnih bolesti.
Broj Kanađana ubijenih smrtonosnom injekcijom u okviru nacionalnog programa MAiD od 2016. iznosi blizu 65.000.
Procenjuje se da je eutanazija izazvala oko 16.000 smrtnih slučajeva samo u 2023.
Mnogi strahuju da bi zbog manipulisanja zvaničnom statistikom broj mogao biti i veći.
Kanada je imala oko 15.280 smrtnih slučajeva zbog eutanazije 2023.
Ova cifra čini skoro 5 odsto ukupnih smrtnih slučajeva u zemlji.