Smrtna kazna za farmako-mafiju! Ova država sprema se da uvede zakon kojim bi odgovorni iz farmako-industrije mogli da završe u zatvoru
Zakonodavci u saveznoj američkoj državi Arkansas razmatraju nacrt zakona koji bi mogao imati dalekosežne posledice za farmako-mafiju. Predlog zakona, poznat kao Senatski zakon 6, ima za cilj ukidanje federalnog imuniteta koji farmaceutske kompanije trenutno uživaju u slučajevima povreda izazvanih vakcinama. Ovo bi omogućilo direktno krivično gonjenje odgovornih direktora za prikrivanje informacija o rizicima vakcina.
Prema predlogu zakona, koji je predstavio republikanac Brajan King, farmaceutski direktori koji namerno skrivaju, prećutkuju ili zadržavaju dokaze o opasnim efektima vakcina mogli bi se suočiti sa ozbiljnim posledicama. Zakon predviđa krivične prijave za ovakve slučajeve, uz kazne koje uključuju zatvorsku kaznu od najmanje jedne godine pa sve do doživotne robije, u zavisnosti od težine prekršaja.
King je istakao da je ovaj zakon neophodan jer trenutne civilne kazne i nagodbe, poput onih koje su farmaceutski proizvođači platili tokom opioidne krize, nisu dovoljne da odvrate industriju od obmanjivanja javnosti. „Možete ih kazniti sa 500 miliona dolara, ali ako su zaradili milijardu na tome, neće ih biti briga,“ rekao je King, naglašavajući potrebu za krivičnom odgovornošću kao ključnim korakom ka pravdi.
Predlog zakona trenutno čeka razmatranje u Senatu Arkansasa, dok je King takođe predstavio još jedan nacrt zakona, Senatski zakon 5, koji se fokusira na krivičnu odgovornost farmaceutskih direktora za „štetu izazvanu lekovima na recept.“
Trenutno, farmaceutske kompanije uživaju značajnu pravnu zaštitu zahvaljujući dva ključna federalna zakona.
Zakon o povredama vakcina za decu iz 1986. godine omogućava proizvođačima vakcina široku zaštitu od civilne odgovornosti za povrede izazvane vakcinama koje se nalaze na kalendaru imunizacije Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Umesto toga, povređeni mogu podneti zahtev kroz Nacionalni program za kompenzaciju povreda vakcinama.
Dodatno, vakcine poput mRNA ‘vakcina’ protiv kovida, koje su uvedene kao „hitne mere“ tokom pandemije, pokrivene su Zakonom o javnoj spremnosti i hitnim merama (PREP Act). Ovaj zakon pruža proizvođačima, lekarima, medicinskim sestrama i farmaceutima imunitet od odgovornosti za štetu nastalu primenom ovih vakcina. Zahtevi za naknadu štete u ovim slučajevima podnose se putem Federalnog programa za kompenzaciju povreda hitnim merama.
Ovaj zakon predstavlja prelomni trenutak u borbi protiv farmako-mafije, šaljući jasnu poruku da niko nije iznad zakona.
Ako bude usvojen, mogao bi postati presedan koji će promeniti način na koji farmaceutska industrija odgovara za svoje postupke – ne samo finansijski, već i krivično.
Nulta Tačka/Mediji