Tramp: Šteta u Los Anđelesu veća nego da su pogođeni nuklearnim oružjem
Predsednik Sjedinjenih Država, Donald Tramp, uporedio je razaranje izazvano požarima u Los Anđelesu sa nuklearnim napadom, upozorivši da bi broj žrtava mogao da poraste u narednim danima. On je oštro kritikovao vođstvo Kalifornije, posebno guvernera Gavina Njusoma, tvrdeći da je loše upravljanje dodatno pogoršalo krizu.
Požari, koji su počeli prošle nedelje u južnoj Kaliforniji, odneli su najmanje 24 života, spalili više od 16.000 hektara i uništili preko 12.000 objekata, sravnivši čitave četvrti sa zemljom.
Šerif Los Anđelesa, Robert Luna, izvestio je o 16 poginulih u požaru „Iton“ i osam u požaru „Palisades“, dok se 16 osoba i dalje vodi kao nestalo.
Vlasti očekuju da će broj žrtava rasti kako timovi sa psima tragačima nastave da pretražuju zgarišta.
U intervjuu za medije, Tramp je predvideo da će spasioci pronaći „još mnogo mrtvih“ i izrazio nevericu zbog razmera uništenja Los Anđelesa.
„Verujem da je šteta veća nego da su pogođeni nuklearnim oružjem. Nikada nisam video nešto slično. Kilometri i kilometri kuća potpuno sprženih. Ništa nije ostalo,“ rekao je Tramp.
Dodao je da je video „stvarne fotografije“ razaranja, tvrdeći da je katastrofa „mnogo gora nego što možete videti na televiziji, ako je to uopšte moguće.“
Novoizabrani predsednik Sjwdinjenih Država je takođe okrivio kalifornijske vlasti za razmere tragedije, insistirajući na tome da bi kriza mogla biti izbegnuta da je voda iz Kanade dozvoljena da teče ka državi i da su šume bolje održavane. Posebno je optužio guvernera Njusoma da daje prioritet ekološkim politikama na račun ljudskih života i pozvao ga da podnese ostavku.
Prema izveštajima Volstrit džurnala, Tramp razmatra mogućnost da lično poseti južnu Kaliforniju kako bi procenio štetu izazvanu požarima.
U intervjuu on je izrazio interesovanje da učestvuje u obnovi pogođenih područja, izjavivši: „Uradićemo velike stvari s Los Anđelesom. Već sam prezentovao moje ideje investitorima.“
Guverner Kalifornije Njusom je proglasio vanredno stanje u pogođenim područjima i zatražio dodatnu pomoć saveznih agencija u suočavanju s požarima.
Odlazeći predsednik Džo Bajden takođe je odobrio proglašenje velike katastrofe, što omogućava usmeravanje saveznih resursa za odgovore i operacije oporavka.
Prema najnovijim procenama servisa za prognozu vremena Akju Veder, požari su izazvali gubitke između 250 i 275 milijardi dolara, uključujući uništenje imovine, troškove gašenja požara i ekonomske poremećaje.
Nulta Tačka/Mediji