Studenti se odlučno ograđuju od partija i NVO uprkos željama inostranih uticaja da se umešaju u proteste u Srbiji!
Studentski protesti širom Srbije šalju jasnu poruku – studenti su se odlučno ogradili od političkih stranaka i nevladinih organizacija koje pokušavaju da utiču na njihove aktivnosti. Mladi zahtevaju da njihova borba za bolje obrazovanje ostane nezavisna i usmerena ka rešenju ključnih problema unutar akademskog sistema.
Na društvenim mrežama pojavljuju se obaveštenja o tome, ali je primetno da prozapadna opozicija pokušava svojim aktivnostima i blokadama da „podrži“ studente. Na primer, pokušaj upada u Gradsku kuću Novog Sada gde su učestvovali i članovi Stranke slobode i pravde.
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu objavio je početkom januara saopštenje u kojem se navodi da se „studenti FTN-a ograđuju od SVIH nevladinih organizacija, aktivističkih grupa i njihovih aktivnosti“.
„Studenti Fakulteta tehničkih nauka žele jasno da istaknu da se distanciraju od svih političkih stranaka, nevladinih organizacija i aktivističkih grupa, kao i njihovih aktivnosti. Smatramo da ove organizacije i njihovi članovi ne mogu govoriti u ime svih studenata, kao da su njihovi predstavnici. Naša studentska zajednica počiva na kolektivnoj odgovornosti, međusobnom poverenju i solidarnosti. Naša snaga dolazi iz jedinstva, ne iz isticanja pojedinaca koji stoje iznad kolektiva. Političke stranke i udruženja građana imaju svoju ulogu u društvu i nemamo problem s tim, ali ne dozvoljavamo da oni prisvoje studentsku borbu. Pravila plenuma jasno ukazuju da niko ko deluje u ime političkih ili aktivističkih organizacija ne može predstavljati studente. Niti javno nastupati u naše ime“, naveli su studenti.
Studenti Pravnog fakulteta u Beogradu istakli su da aktivisti nevladinih organizacija ne smeju više da predstavljaju studente koji se već mesecima nalaze u blokadama na univerzitetima širom Srbije.
„Jasno i nedvosmisleno se ograđujemo od svih aktivističkih grupa, nevladinih (NVO) organizacija i njihovih aktivnosti. Samim tim, njihovi članovi ne smeju biti promovisani kao predstavnici studenata. Svako dalje njihovo gostovanje u medijima u ime studenata smatramo zlonamernim i protiv interesa blokada i ispunjenja zahteva“, ponovili su budući pravnici.
Oni su naglasili „zajednički stav svih fakulteta u kojem se ističe da među njima ne postoje pojedinci koji stoje iznad zajednice“.
„Naš rad je kolektivan, promišljen i odgovoran. Na ulici smo zbog ideje, a ne zbog lične koristi. Ovo nije mesto, niti vreme za isticanje pojedinaca, već za zajedništvo i solidarnost“, naglasili su.
Naveli su i da su svesni uloge koju imaju političke stranke i udruženja građana u demokratskom društvu, ali i upozorili da „njihovo mesto nije u vođenju i predstavljanju studentskih blokada“.
„Poseban akcenat stavljamo na naš Pravilnik o medijskom delovanju i radu Radne grupe za medije i komunikaciju, u kojem se jasno navodi da medijsko nastupanje u ime plenuma nije dozvoljeno studentima koji su članovi političkih stranaka ili aktivističkih organizacija, kao i na nepisano pravilo da u medijima ispred plenuma nastupaju po mogućnosti oni koji nisu medijski istupali u ime studenata do datog trenutka“, istakli su studenti Pravnog fakulteta.
Akademci sa Fakulteta političkih nauka naveli su da „lokalna i krovna radna grupa za odnose sa medijima isključivo delegiraju studente koji predstavljaju fakultete u blokadi“.
„Nijedan član aktivističkih organizacija ili političkih stranaka nije prošao proces odabira kroz pomenute grupe, te stoga niko od njih ne predstavlja plenume studenata u blokadi. Svako medijsko istupanje mimo odobrenja radnih grupa i plenuma smatramo zloupotrebom i direktno suprotnim interesima blokade i studentkinja i studenata koje predstavljamo. Ovo je vreme za zajedništvo i borbu za ispunjenje naših zahteva, a ne za profilisanje pojedinaca“.
Više puta su ponavljali da svako skretanje sa rute koja je za taj dan određena, nema nikakve veze sa studentskim protestima.
I studenti Fakulteta organizacionih nauka su se distancirali od, kako su rekli „GONGO grupa i njihovih aktivnosti“.
Dok je grupa pod nazivom „Studenti u blokadi“ saopštila da se „jasno i nedvosmisleno ograđuju od svih ekstremističkih organizacija i nacionalističkih obeležja koja su se pojavila tokom protesta“.
To se dogodilo nakon što se na skupu ispred Ustavnog suda pojavila zastava sa natpisom „Nema predaje“. Obradovali su neki na društvenim mrežama, ali kratko, a onda su se razočarali novim stavom studenata.
Uvođenje stranaka i NVO u studentske proteste unosi razdor i odvaja fokus sa osnovnih zahteva mladih koji se bore za promene u obrazovanju i društvu.
Studenti širom Srbije jasno poručuju – ne dozvoljavamo da bilo koja politička stranka ili aktivistička grupa preuzme vođstvo i usmeri naše zahteve. Zajedništvo i solidarnost ostaju naš glavni oslonac u borbi za bolje uslove studiranja i dostojanstveno obrazovanje.