Tramp oduzeo bezbednosne dozvole 51 obaveštajnom zvaničniku jer su obmanuli javnost o laptopu Hantera Bajdena
Predsednik Donald Tramp nije gubio vreme nakon svoje inauguracije 20. januara, potpisujući izvršnu naredbu kojom se povlače bezbednosne dozvole 51 bivšeg obaveštajnog zvaničnika koji su lažno tvrdili da je priča o laptopu Hantera Bajdena ruska dezinformacija.
Zvaničnici, uključujući imena visokog profila poput Džejmsa Klapera, Džona Brenana i Leona Paneta, svesno su obmanjivali javnost u nedeljama koje su prethodile izborima 2020, što je obmana koja je možda promenila ishod izborne trke.
Izvršna naredba pod nazivom „Pozivanje bivših vladinih zvaničnika na odgovornost za mešanje u izbore i neprikladno obelodanjivanje osetljivih vladinih informacija“, označava značajan korak u uklanjanju mutnog uticaja neizabranih birokrata koji su dugo manipulisali javnim mnjenjem. Oduzimajući ovim zvaničnicima pristup poverljivim informacijama, Tramp šalje jasnu poruku: oni koji zloupotrebljavaju svoj položaj da bi obmanuli američki narod suočiće se sa posledicama.
Namerna obmana
Kontroverze su usredsređene na izveštaj Njujork posta iz oktobra 2020. o napuštenom laptopu Hantera Bajdena, koji je sadržao mejlove u kojima su detaljno opisani njegovi poslovi u inostranstvu i gde je umešan njegov otac, tadašnji kandidat Džo Bajden, u potencijalni sukob interesa. Uprkos tome što je FBI potvrdio autentičnost laptopa još 2019, 51 bivši obaveštajni zvaničnik potpisao je javno pismo u kojem se tvrdi da priča ima „sve klasične karakteristike ruske informativne operacije“.
Ovaj lažni narativ je instrumentalizovan da opravda cenzuru priče od strane velikih tehnoloških platformi poput Tvitera i Fejsbuka, dok su mejnstrim mediji to odbacili kao prevaru koju podržava Kremlj. Postizborne ankete sugerišu da je do 17% demokratskih birača možda prevareno ovim dezinformacijama, što postavlja pitanje da li je istina mogla da promeni ishod izbora.
Narod mora da čuje istinu, dosta je bilo lažne istorije | Miloslav Samardžić | Mario Zna, 312 Uživo
Razbijanje duboke države
Izvršna naredba ne samo da opoziva bezbednosne dozvole 51 zvaničnika, već i nalaže 90-dnevnu istragu o „dodatnim neprikladnim aktivnostima“ unutar obaveštajne zajednice. To bi moglo dovesti do daljih disciplinskih mera, uključujući ukidanje više bezbednosnih dozvola.
Među najzapaženijim imenima na listi su bivši direktori CIA-e Majkl Hejden i Džon Brenan, bivši ministar odbrane Leon Paneta i bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton. Ovi pojedinci su se često pojavljivali u informativnim programima, koristeći svoje sigurnosne dozvole kako bi pružili kredibilitet svojim mišljenjima. Sada, bez pristupa poverljivim informacijama, njihov uticaj će opasti.
Ukidanje ovih bezbednosnih dozvola je više od samo simboličnog gesta — to je direktan izazov ukorenjenim strukturama moći koje su dugo delovale iza kulisa. Imenujući i sramoteći ove zvaničnike, Tramp razotkriva njihovu ulogu u širenju dezinformacija i podrivanju poverenja javnosti.
Ruski komandant Nikolajev otkrio zašto su Srbi i Rusi oduvek bili trn u oku Zapada: „Mrze nas iz dva razloga“ (VIDEO) https://t.co/wCmyWe2mfD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 19, 2025
Kako se 90-dnevna istraga odvija, obaveštajna zajednica želi da završi eru nekontrolisanog uticaja i manipulacije. Za američki narod ovo predstavlja ključni korak ka vraćanju transparentnosti i integriteta najvišim institucijama nacije.
Odlučna akcija predsednika Trampa da ukine bezbednosne dozvole 51 bivšeg obaveštajnog zvaničnika predstavlja prekretnicu u borbi protiv korupcije u dubokoj državi. Smatrajući te pojedince odgovornim za njihovu ulogu u širenju lažnih narativa i mešanju u izbore, Tramp šalje snažnu poruku: niko nije iznad zakona. Kako se istraga nastavlja, američki narod može samo da se nada da ovo označava početak nove ere odgovornosti u vladi.