Španski lider: Digitalni ID obavezan za pristup društvenim mrežama
Španski premijer Pedro Sančez pozvao je svetske lidere i globaliste okupljene na samitu Svetskog ekonomskog foruma (SEF) da podrže njegov plan za ograničavanje pristupa društvenim mrežama uz korišćenje tehnologije digitalne identifikacije.
Sančez je izneo svoju viziju tokom govora pred SEF-ovim godišnjim sastankom u Davosu (Švajcarska), gde je apelovao na svetske lidere, korporativne šefove i birokrate – da se ujedine kako bi eliminisali „anonimnost“ i „dezinformacije“ na internetu.
Prema njegovim rečima, cilj je zamena anonimnosti konceptom „pseudonimnosti“, koja bi zahtevala povezivanje svih naloga na društvenim mrežama sa Evropskim digitalnim identifikacionim novčanikom.
Digitalni ID kao ulaznica za društvene mreže
Sančezov plan podrazumeva da pristup platformama imaju samo korisnici sa verifikovanim digitalnim ID-om. Na taj način vlasti bi mogle da identifikuju stvarni identitet svakog korisnika društvenih mreža.
Međutim, španski premijer je naglasio da bi korisnicima i dalje bilo dozvoljeno da koriste pseudonime umesto pravih imena – „za sada“.
Ovaj potez bi, prema njegovim tvrdnjama, povećao prihvatanje digitalnih ID-ova, uprkos trenutnom otporu javnosti zbog zabrinutosti za privatnost i sigurnost podataka.
Iako plan tehnički ne uvodi univerzalnu obavezu digitalnih ID-ova, on bi postao neophodan za svakog ko želi da nastavi da koristi društvene mreže.
Sloboda govora i digitalni ID
Sančez tvrdi da ova inicijativa neće ugroziti slobodu govora, već je predstavlja kao primer „odgovornosti“. Prema njegovim rečima, usvajanje digitalnog ID-a je „esencijalni dodatak“ slobodnom izražavanju.
Zagovornici digitalnih ID-ova često ističu da će tehnologija pomoći u rešavanju kriminala i zaštiti maloletnika, što je Sančez ponovio.
Ipak, plan nailazi na kritike zbog potencijalnog ugrožavanja privatnosti ogromne većine korisnika koji nisu krivi za nikakve prekršaje.
Borba protiv anonimnosti i društvenih mreža
Sančez vidi anonimnost kao faktor koji „otvara put za dezinformacije, govor mržnje i sajber uznemiravanje“. Njegov plan uključuje otkrivanje identiteta svih korisnika vlastima, ali on insistira da je privatnost moguća i bez anonimnosti.
Pored toga, Sančez je kritikovao vlasnike društvenih mreža, nazivajući ih „tajkunima“ i optužujući platforme za koncentrisanje moći i bogatstva „u rukama nekolicine“.
Ipak, nije izneo sličnu kritiku na račun tradicionalnih medija, koji funkcionišu po sličnom principu, ali sa manje raznolikosti u govoru i mišljenjima.
Sančez smatra društvene mreže „pretnjom“ koja zahteva odlučno delovanje svetskih lidera.
Jedna od njegovih strategija je da se izvršni direktori društvenih mreža lično smatraju odgovornim za nepoštovanje zakona i normi na njihovim platformama.