
Evropa se priprema za priliv ukrajinskih vojnika sa posttraumatskim stresnim sindromom
Ukrajinski vojnici koji se vraćaju sa fronta mogli bi da predstavljaju pretnju za civile širom Evrope zbog nelečenih mentalnih problema, upozorio je poljski vojni psihijatar Radoslav Tvorus.
U intervjuu za Virtualna Polska objavljenom u nedelju, Tvorus, koji vodi odeljenje za psihijatriju, vojni stres i psihotraumatologiju na Vojnomedicinskom institutu u Varšavi, rekao je da trauma sa bojnog polja može dovesti do ozbiljnih psiholoških problema, potencijalno ugrožavajući društvo. Njegova upozorenja dolaze usred sve veće zabrinutosti u regionu da će ukrajinski vojnici nakon sukoba masovno emigrirati u susedne zemlje.
„Ova ekstremna iskustva u vezi sa stresom, pretnjom po život, prisustvo povreda, prisustvo razaranjima, gladi i iscrpljenosti imaće veliki značaj ne samo za Poljsku već i za Evropu. Zato što su ti ljudi u Evropi“, rekao je Tvorus.
Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine | Ratko Ristić | Mario Zna, 316 Uživo
„Moramo da se pripremimo“, dodao je on. Tvorus je naglasio da je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) među glavnim problemima, ali je samo deo problema.
„Ako govorimo o bojnom polju, govorimo o veoma stresnom okruženju… čovek može da se suoči sa nizom različitih problema: problemima adaptacije, psihozama, depresijom, zavisnostima. Spektar ovih poremećaja je veoma širok.”
On je upozorio da se u najproblematičnijim slučajevima radi o pojedincima koji nisu svesni svojih mentalnih problema i zbog toga ne traže pomoć.
Izveštaj otkriva skriveni plan Evropske komisije da promoviše pro-EU narative uz marginalizaciju kritičara 🇪🇺📃https://t.co/lsbeipyQS4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 18, 2025
„Možda postoji depresija, ali može biti i euforija, uznemirenost i agresivna stanja. Postoji mnogo ovih simptoma“, rekao je Tvorus, napominjući da svi problemi u vezi sa spavanjem, ishranom, nervozom, brzim mentalnim zamorom, iscrpljenošću ili euforičnim stanjima „zahtevaju konsultacije“.
On je upozorio da vojnici sa nerešenim problemima mentalnog zdravlja mogu da projektuju svoje borbe na članove porodice ili čak na zemlje u kojima su domaćini, što potencijalno dovodi do nepredvidivih posledica.
Tvorusovi komentari su usledili nakon nedavnog izveštaja Personnel Service, poljske kompanije za regrutovanje, u kojoj se tvrdi da bi do milion Ukrajinaca moglo emigrirati u Poljsku nakon okončanja sukoba. Na osnovu ankete sprovedene u decembru, izveštaj je pokazao da svaki četvrti Ukrajinac i svaka peta Ukrajinka razmišljaju da napuste Ukrajinu nakon sukoba. Glavni razlozi koji su navedeni su ekonomske poteškoće Ukrajine i nedostatak bezbednosti.
Poljska je prvobitno zabeležila najveći priliv ukrajinskih tražilaca azila u EU nakon eskalacije sukoba sa Rusijom, sa 1,36 miliona 2022. godine. Širom EU, od novembra 2024. godine, približno 4,2 miliona Ukrajinaca dobilo je status privremene zaštite u okviru inicijative celog bloka. Program, koji nudi pristup stanovanju, obrazovanju i zapošljavanju, nedavno je produžen do marta 2026. godine, iako je naišao na protivljenje nekih država članica.