NAUČNICI KAŽU DA JE NOVA PILULA ZA LEČENJE COVIDA UDALJENA SAMO NEKOLIKO MESECI OD POČETKA PRODAJE
Najmanje tri obećavajuća antivirusna leka koja bi mogla sprečiti simptome i ograničiti prenos Covid-19 nalaze se u fazama 2 i 3 kliničkih ispitivanja.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
U roku od samo jednog dana, pozitivna na Covid u junu. Miranda Keli bila je dovoljno bolesna da se uplaši za svoj život. Sa 44 godine, sa dijabetesom i visokim krvnim pritiskom. Kelijeva, koja je medicinska sestra, imala je velikih problema sa disanjem i otišla je u hitnu.
Kelijeva koji žive u Sijetlu,pristala je, odmah nakon što je dobila dijagnozu, da se pridruži kliničkom ispitivanju u obližnjem Centru za istraživanje raka Fred Hutchinson, koji je deo međunarodnih napora da se testira antivirusno lečenje koje bi moglo zaustaviti Covid u ranim fazama.
Do sledećeg dana, ona je pila četiri tablete, dva puta dnevno. Iako joj nije bilo rečeno da li je dobila aktivni lek ili placebo, izjavila je ona da su simptomi u roku od jedne nedelje bili lakši. U roku od dve nedelje se potpuno oporavila.
„Ne znam da li sam dobila tretman, ali osećam se kao da jesam“, rekla je Miranda Keli. “
Kelijeva je imala ulogu u razvoju onoga što bi moglo biti sledeća svetska šansa da osueti Covid: kratkoročni režim dnevnih pilula koje se bore protiv virusa rano nakon dijagnoze i verovatno sprečava razvoj simptoma nakon izlaganja.
„Oralni antivirusni lekovi imaju potencijal ne samo skratiti trajanje Covid-19 sindroma, već imaju i potencijal ograničiti prenos na ljude u vašem domaćinstvu ako ste bolesni“, rekao je Timothy Sheahan, virusolog sa Univerziteta Severna Karolina, Chapel Hill koji je pomogao u pionirskoj terapiji.
Antivirusni lekovi su neophodni za lečenje drugih virusnih infekcija, uključujući hepatitis C i HIV. Jedna od najpoznatijih je Tamiflu, široko propisan lek koji može skratiti trajanje gripe i smanjiti rizik od hospitalizacije ako se primeni rano.
Lekovi, razvijeni za lečenje i sprečavanje virusnih infekcija kod ljudi i životinja, deluju različito zavisno od vrste. Ali oni se mogu konstruisati za jačanje imunološkog sistema u borbi protiv infekcija, blokiranje receptora tako da virusi ne mogu ući u zdrave stanice ili smanjiti količinu aktivnog virusa u telu.
Najmanje tri obećavajuća antivirusna leka za Covid, testiraju se u kliničkim ispitivanjima, a rezultati se očekuju već krajem jeseni ili zime, rekao je Carl Dieffenbach, direktor Odeljenja za sidu, pri Nacionalnom institutu za alergije i zarazne bolesti, koji nadzire razvoj.
„Mislim da ćemo u narednih nekoliko meseci imati odgovore na to za šta su ove tablete sposobne“, rekao je Dieffenbach.
Najbolji kandidat je lek iz kompanija Merck & Co. i Ridgeback Biotherapeutics nazvan Molnupiravir, rekao je Dieffenbach. To je proizvod koji se testira i u kom je učestvovala Kelijeva u Sijetlu. Još dvoje su kandidati iz Pfizer-a kompanije, poznatog kao PF-07321332 i AT-527 antivirusnog leka koji proizvode Roche i Atea Pharmaceuticals.
Oni deluju ometajući sposobnost virusa da se replicira u ljudskim stanicama. U slučaju Molnupiravira, enzim koji kopira virusni genetski materijal prisiljen je napraviti toliko grešaka da se virus ne može reprodukovati. To dovodi do smanjenja pacijentovog virusnog opterećenje, skraćuje vreme infekcije i sprečava vrstu opasnog imunološkog odgovora koji može dovesti do ozbiljne bolesti ili smrt.
Do sada je samo jedan antivirusni lek, Remdesivir, odobren u Americi za lečenje Covid-a. Daje se intravenski pacijentima koji su dovoljno bolesni da budu hospitalizovani i nije namenjen ranoj, širokoj upotrebi. Nasuprot tome, najbolji kandidati koji se proučavaju mogu se pakovati kao pilule i samim tim lakše se koriste.
Sheahan, koji je takođe obavljao predkliničke provere na Remdesivir-u, sproveo je ranu studiju na miševima koja je pokazala da Molnupiravir može sprečiti ranu bolest koju uzrokuje virus SARS-CoV-2, Covid. Formula je otkrivena na Univerzitetu Emory, a kasnije su je obradili Ridgeback i Merck.
Usledila su klinička ispitivanja, uključujući rano ispitivanje na 202 učesnika prošlog proleća koje je pokazalo da je Molnupiravir brzo smanjio nivo infektivnog virusa. Izvršni direktor Merck-a, Robert Davis rekao je ovog meseca da kompanija očekuje podatke iz svojih većih ispitivanja faze 3 u narednim nedeljama, sa potencijalom da će zatražiti odobrenje za hitnu upotrebu od Američke Uprave za hranu i lekove(FDA) „do kraja ove godine“.
Pfizer je 1. septembra pokrenuo kombinovano ispitivanje faze 2 i 3 svog proizvoda, a zvaničnici Atee rekli su da očekuju rezultate ispitivanja u fazi 2 i fazi 3 kasnije ove godine.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/nbcNews