
Kina testira satelitsko ratovanje – novi izazov za dominaciju u orbiti
Kina je napravila korak dalje u militarizaciji svemira, izvodeći manevre satelitske „borbe“ u niskoj Zemljinoj orbiti. Prema saznanjima Američke svemirske sile, kineski sateliti vežbaju borbene taktike koje bi mogle ugroziti globalnu bezbednost i preokrenuti ravnotežu moći u svemiru.
Ovaj potez nagoveštava ambicije Pekinga da preuzme dominaciju u orbiti, izazivajući američku prevlast u ovom ključnom vojnom i tehnološkom domenu.
Zamenik načelnika svemirskih operacija Sjedinjenih Država general Majkl Getlajn izneo je ove detalje na konferenciji McAleese Defense Programs u Vašingtonu 18. marta 2025. godine.
„Pomoću naših komercijalnih resursa, zabeležili smo pet različitih objekata u svemiru koji manevrišu jedno oko drugog u sinhronizaciji i pod kontrolom“, rekao je Getlajn. „To zovemo ‘dogfajt’ u svemiru. Oni vežbaju taktike, tehnike i procedure za operacije u svemiru, od jednog satelita do drugog.“
Tri eksperimentalna kineska satelita Šijan-24C i dva svemirska broda Šijan-6 05A/B, za koje se veruje da poseduju sposobnosti signalske obaveštajne opreme, u izvršavale navodne vojne vežbe u svemiru. Ove koordinisane aktivnosti, poznate kao operacije susreta i blizine (RPO), pokazuju sposobnost Kine da inspekcioniše, prati i potencijalno onesposobi druge satelite – sposobnost koja bi mogla oslabiti američku vojnu i civilnu infrastrukturu u svemiru u slučaju sukoba.
Smanjuje se dosadašnji tehnološki jaz
Getlajnovo upozorenje nije usamljen slučaj. Ono dolazi u okviru šireg trenda kada američki svemirski „protivnici“ – pre svega Kina i Rusija – smanjuju tehnološki jaz u svemirskom ratovanju. „Taj jaz u sposobnostima je nekada bio ogroman“, napomenuo je Getlajn.
„Moramo da promenimo način na koji gledamo na svemir, ili će taj jaz u sposobnostima da se okrene i više neće biti u našu korist.“
Ovo nije prvi put da Kina pokazuje svoje svemirske mišiće. 2007. godine Peking je izveo test rakete protiv satelita (ASAT), uništivši jedan svoj meteorološki satelit i stvarajući opasno polje sa otpadom u niskoj Zemljinoj orbiti. Od tada, Kina je nastavila da razvija širok spektar sposobnosti za protivsvemirske operacije, uključujući lasere sa zemlje, sajber napade i sada, sofisticirane maneuvre satelita.
Rusija takođe napreduje u militarizaciji svemira
I Rusija je pokazala svoju spremnost da militarizuje svemir. 2019. godine, Moskva je demonstrirala sposobnost „ruske lutke“, kada je jedan satelit ispustio manji svemirski brod koji je pratio američki satelit. Ove akcije ukazuju na zabrinjavajući pomak u svemirskom domenu, gde se nekada bezopasne operacije sve više zamenjuju agresivnim pristupima ratovanja.
Nužnost superiornosti u svemiru
Saznanje o kineskim svemirskim manevrima „dogfajta“ naglašavaju hitnost misije Američke svemirske sile. Osnovana 2019. godine, Svemirska sila je stvorena da osigura američku dominaciju u svemiru – domenu koji je sada osporen od strane „protivnika“ koji nastoje da potkopaju američku vojnu i ekonomsku moć.
„Cilj Svemirske sile je da garantuje svemirsku superiornost za zajedničke snage – ne svemir za svemir, radi svemira“, naglasio je Getlajn. „Svemirske operacije garantuju da, kao i u svim drugim domenima, možemo da se borimo kao zajednička snaga i da se oslonimo na te sposobnosti.“
Nova era svemirskog ratovanja
Izraz „dogfajt“ podseća na vazdušni borbeni sukob iz Drugog svetskog rata, ali stvarnost svemirskog ratovanja je mnogo složenija. Manevri satelita su spori i pažljivo izvedeni, često traju satima ili dane. Međutim, ulozi nisu ni malo manji.
Sateliti su okosnica modernih vojnih operacija, omogućavajući sve, od GPS navigacije do odbrane od raketa i komunikacije na bojnom polju.
Kineski svemirski manevri jasan su signal da se pripremaju za budući sukob u kojem svemir igra ključnu ulogu.
„Nažalost, naši trenutni protivnici su voljni da se suprotstave međunarodnim normama ponašanja“, upozorio je Getlajn. „Nove norme ponašanja u svemiru, nažalost, u poslednje tri godine: ometanje, lažiranje signala, zaslepljivanje… sajber napadi dešavaju se svakodnevno oko nas.“
Zašto je ovo važno?
Militarizacija svemira nije daleka budućnost – ona se već dešava.
Kineske vežbe manevara sa satelitima u svemiru jasno pokazuju da SAD više nemaju „svoju svemirsku dominaciju“.
Nulta Tačka/Mediji