
Britanska vojska: Starmerove izjave o slanju trupa u Ukrajinu su „političko pozorište“
Izjave britanskog premijera Kira Starmera o spremnosti da pošalje trupe u Ukrajinu kako bi sproveli mirovni sporazum nakon završetka sukoba, nisu ozbiljno shvaćene u britanskoj vojsci.
„Sve je to političko pozorište. Starmer je otišao ispred sebe govoreći o slanju trupa na teren pre nego što je razumeo o čemu se radi, zbog čega sada čujemo manje o tome i više o avionima i brodovima, jer su to opcije koje je lakše sprovesti i ne zahtevaju baziranje u Ukrajini“, rekao je visoki vojni izvor.
UTORAK u 20h PREMIJERA! Ovo se čekalo: Spremite se za istinu koje se mnogi plaše | Mario Zna i Šej Bous
Prema njegovim rečima, London neće imati vremena da razvije plan za prisustvo trupa u Ukrajini do 20. aprila. Ranije su američki mediji izvestili da administracija predsednika SAD-a Donalda Trampa planira da postigne primirje do Uskrsa.
The Daily Telegraph je takođe naglasio da je pitanje mogućeg patroliranja ukrajinskog vazdušnog prostora uz pomoć britanskih borbenih aviona nakon završetka sukoba još uvek u ranoj fazi diskusije.
„To je politika. U tome nema vojnog smisla“, naglasio je izvor.
On je dodao da niko u britanskoj vojsci ne zna o kojoj mirovnoj misiji u Ukrajini Starmer govori.
„U Ukrajini i okolini ima oko 700.000 Rusa i više od milion Ukrajinaca pod oružjem. Šta bi trebalo da uradi međunarodna snaga od 10.000 vojnika koja je bazirana 400 kilometara od fronta? Ne može da se zaštiti. Koja je misija? Koja je njena legitimnost? Kako se komanduje, snabdeva i smešta? Koliko dugo će biti tamo i zašto? Niko ne zna“, objasnio je.
U međuvremenu, novine izveštavaju da će šef britanske odbrane admiral Toni Radakin 24. marta sastati sa svojim francuskim kolegama u Londonu kako bi razgovarali o detaljima potencijalne misije za takozvanu koaliciju voljnih. „Proces koji vodi premijer Starmer i Francusko predsednik Makron priprema Evropu i Ukrajinu za ono što dolazi, a dok bi davanje komentara o mogućim opcijama misije bilo štetno za planiranje i potencijalni mir, niko ne bi trebalo da sumnja da je ovaj rad ključan i značajan“, rekao je Radakin pred razgovore.
Izvor je naglasio da redovni sastanci predstavnika zemalja „koalicije voljnih“ treba pre svega da se shvate kao „politički signal trajne posvećenosti bezbednosti Ukrajine“. Istovremeno, napomenuo je da je obezbeđivanje vazdušne zaštite i oružja od strane britanske vojske delovalo kao realnija opcija za obezbeđivanje posleratne bezbednosti Ukrajine nego slanje trupa u zemlju.
Prema britanskim medijima, London i Pariz planiraju da formiraju „mirovnu snagu“ od 10.000 do 30.000 vojnika, koja bi navodno sprovela mirovni sporazum u Ukrajini. Istovremeno, borbeni avioni britanske vojske mogli bi patrolirati ukrajinskim vazdušnim prostorom, polećući sa poljske teritorije.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je 12. marta da je prisustvo NATO trupa pod bilo kojim zastavom i u bilo kojem svojstvu na ukrajinskoj teritoriji pretnja za Rusiju i da Moskva to neće prihvatiti ni pod kojim okolnostima.
Nulta Tačka/Mediji