NE ZNA SE KO JE ,,BOLJI“?! NOBELOVA NAGRADA ZA MIR: KO SE OVE GODINE SMATRA FAVORITOM?
Dodelom ovogodišnje Nobelove nagrade za mir u petak dominiraju pandemija koronavirusa i „klimatska kriza“.
Prema Nobelovom komitetu u Oslu, ove godine je primljeno 329 nominacija: 234 za ličnosti i 95 za organizacije. Ovo je treći najveći broj predloga do sada, nakon rekordnih 376 u 2016. Odbor će 8. oktobra objaviti ko će dobiti prestižnu nagradu.
Šef Prio instituta za istraživanje mira u Oslu, Henrik Urdal, ima novinarsku organizaciju „Reporteri bez granica“ na vrhu ovogodišnje liste favorita. Nagrada za inicijativu naglasila bi relevantnost i garantovala javni pristup pouzdanim informacijama, rekao je Urdal.
Kladionice: Greta Thunberg
U kladionicama Svetska zdravstvena organizacija (SZO) predvodi favorite, uključujući multilateralnu inicijativu za vakcinaciju Covax – zbog njihove namere da vakcinišu ljude širom sveta. Ruski opozicionar Aleksej Navaljni i švedska klimatska aktivistkinja Greta Tunberg takođe se rangiraju visoko na vrhu. „Reporteri bez granica“ i Okvirna konvencija UN o klimatskim promenama (UNFCCC) takođe zauzimaju vodeće pozicije među kladionicama.
https://twitter.com/disclosetv/status/1442887266989449221?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1442887266989449221%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.disclose.tv%2Fnobel-peace-prize-who-is-considered-the-favorite-this-year%2F
Tichanovskaya je takođe na listi
Istraživač mira Urdal prvobitno je na inicijativu Covax gledao kao na vrhunskog kandidata, ali je nedavno doneo drugačiju odluku: na listi su i beloruska opoziciona liderka Svetlana Tihanovskaja i Sekretarijat UNFCCC-a sa šefom Patriciom Espinosa.
Izgleda su posle toliko godina Nobelove nagrade za mir postale besmislene. To možemo videti po njihovim dobitnicima. Navešću samo neke od njih.
1912. godine dobitnik je bio Elihu Rut koji se kasnije našao pod istragom zbog brutalne represije nad pokretom za nezavisnost Filipina, a Filipini su u narednih 30 godina bili pod okupacijom SAD.
1948. nije bilo dobitnika Nobelove nagrade. Takvo pravilo postoji kada komisija odluči da je niko nije zaslužio. Međutim, te godine je jedna osoba imala izuzetne zasluge, bio je to Mahatma Gandi koji je vodio nenasilni pokret za nezavisnost Indije i koji je nažalost ubijen. Inače je 12 puta bio nominovan za ovu nagradu, ali Nobelov komitet je smatrao da je nije zaslužio.
2004. godine Kofi Anan je svom sinu dodelio nagradu za program „Oružje za hranu“ u Iraku. Komentar je suvišan.
2009. godine Barak Obama je dobio Nobelovu nagradu čim je stupio na dužnost, za ono što će tek uraditi, za namere. Znači Nobelov komitet je dobro procenio njegov karakter i utvrdio da će on u budućnosti zaslužiti tu nagradu.
Sam Obama je izjavio da nije dostojan te nagrade i da je iznanađen. On je izjavio „Podjednako sam iznenađen i duboko počastvovan odlukom komiteta za dodelu Nobelove nagrade, ne posmatram ovu nagradu kao priznanje za moja sopstvena postignuća“.
Obzirom na istorijat dodeljivanja Nobelove nagrade za mir, ne bi čudilo da je dobije Greta Tunberg ili SZO.
Možda bi bilo najbolje rešenje da bude ukinuta.
Nulta Tačka/Disclose.tv