RUSIJA ZABRANJUJE SAJENTOLOGIJU: MINISTARSTVO PRAVDE STAVLJA KLJUČNE SAJENTOLOŠKE GRUPE NA LISTU „NEPOŽELJNIH“ ORGANIZACIJA
Rusko Ministarstvo pravde stavilo je na crnu listu dva entiteta Sajentološke crkve, zabranjujući im rad u zemlji. Moskva je preduzela brojne mere protiv te grupe, tvrdeći da je to posao maskiran u religiju.
Ažurirani spisak „nepoželjnih“ organizacija objavilo je u petak Ministarstvo pravde zemlje, nešto više od nedelju dana nakon što je kancelarija ruskog generalnog tužioca savetovala zabranu za nekoliko povezanih Sajentoloških crkava.
Dva fonda sa sedištem u Kaliforniji, Svetski institut za sajentologiju (WISE) i Crkva duhovne tehnologije (CST), takođe poznata kao „Biblioteka Rona Habarda“, zvanično su stavljene na crnu listu.
Obe organizacije se smatraju pretnjom po nacionalnu bezbednost Rusije, prema prethodnom saopštenju tužilaštva. Uključivanje sajentologije na rusku listu „nepoželjnih“ organizacija, koja trenutno broji 49 organizacija, znači da je ovoj grupi sada zabranjeno obavljanje bilo kakvih aktivnosti u Rusiji, pri čemu će njeni lokalni ogranci biti prisilno zatvoreni, a imovina zamrznuta.
Odluka je usledila nakon višedecenijske kampanje da zabrane sajentologiji ilegalni profit na ruskoj teritoriji, sa prvim velikim nastojanjem da se ograniči grupa koja datira od 1996. godine, još u doba Borisa Jeljcina i dvanaest godina nakon što je organizacija stekla uporište u tadašnjem Sovjetskom Savezu. Međutim, tek 2010. godine vlasti su zaista razbile sajentološke grupe, istražujući velike ogranke u Moskvi i Sankt Peterburgu, kao i njihove vođe, po optužbama za nezakonite poslovne aktivnosti i ekstremizam.
Neka literatura grupe zabranjena je kao ekstremistički materijal, dok je Vrhovni sud 2016. naredio zatvaranje ogranka u Moskvi.
ČETVRTAK 20h UŽIVO! MARIO ZNA I DR SEMIR OSMANAGIĆ! OVO SE NE PROPUŠTA!
https://youtu.be/TWMx-fctnoc
Sajentološka crkva, koju je pedesetih godina prošlog veka osnovao američki pisac naučne fantastike L. Ron Hubbard, sebe opisuje kao novi verski pokret, dok njeni kritičari smatraju da je ta grupa ili opasan kult, ili posao koji pokušava da izbegne poreze koristeći izuzeće u religiji, ili neka kombinacija oboje.
Iako je grupa retko postigla puno priznanje državnih organa širom sveta, uspela je da stekne status oslobođenja od poreza u brojnim zemljama. U isto vreme, Rusija nije jedina nacija koja aktivno ometa aktivnosti i uticaj grupe.
Dugotrajan slučaj u Belgiji protiv „crkve“ uključivao je optužbe za podmićivanje, iznudu, prevaru i medicinsku praksu bez dozvole, ali su njeni čelnici oslobođeni svih optužbi. U međuvremenu, u Francuskoj je sajentologija klasifikovana kao opasan kult, a sedam njenih članova osuđeno je po raznim optužbama, uključujući podsticanje na samoubistvo.
Ironično, Evropski sud za ljudska prava sa sedištem u Strazburu, Francuska, stao je u odbranu sajentologije u svom predmetu u Rusiji, optužujući vlasti za versku diskriminaciju. Zapravo, čini se da je grupa toliko uverena u podršku Evropske konvencije da je jedan američki predstavnik jednom rekao u vezi sa situacijom u Francuskoj, „ako mora da ode na sud za ljudska prava, uvereni smo da ćemo tamo pobediti“.
SAD su dosledno kritikovale svaku zemlju koja pokušava da izvede grupu i njene vođe pred sud kao diskriminatornu na verskoj osnovi, uprkos dugoj istoriji tužbi i drugih pravnih pitanja sa grupom u Sjedinjenim Državama. Sedamdesetih godina prošlog veka, „crkva“ je izvela ono što je nazvala „Operacija Snežana“, u kojoj je, kako se izveštava, do 5.000 sajentologa ušlo u brojne američke vladine agencije – naime IRS – gde su ukrali dokumente, prisluškivali telefone vladinih agenata i izvršili drugi nadzor.
Nekoliko visoko rangiranih sajentologa, među njima i Habardova tadašnja supruga Mari Sue, izjasnili su se krivim po optužbama vezanim za masovnu infiltraciju, uključujući ometanje pravosuđa, provalu u vladine kancelarije i krađu dokumenata i državne imovine.
Nulta Tačka/RT