KOD NAS SU NA SVAKOM KORAKU A EU TRAŽI ZABRANU KAMERA ZA PREPOZNAVANJE LICA
Evropski parlament velikom većinom je odobrio zahtev da se zabrani nadzor prepoznavanjem lica – razvoj događaja koji su protivnici tehnologije najavili kao „veliki dobitak za ljudska prava“.
Glasanje o rezoluciji bilo je 377-248. Iako je mera neobavezujuća, EUObserver je u sredu izvestio da njen prolaz znači da „Parlament sada po prvi put ima zvaničan stav koji se zalaže za zabranu masovnog biometrijskog nadzora, što šalje snažan signal za pregovore o prvim pravilima EU o AI sistemima“.
„Osnovna ljudska prava ne mogu biti uslovljena“, rekao je evropski poslanik Petar Vitanov, član Bugarske socijalističke partije koji je podržao rezoluciju.
„Po prvi put“, nastavio je, „pozivamo na moratorijum na primenu sistema za prepoznavanje lica u svrhe sprovođenja zakona, jer se tehnologija pokazala neefikasnom i često dovodi do diskriminatornih rezultata. Jasno se protivimo prediktivnom rešavanju slučajeva u policiji zasnovanom na upotrebi AI, kao i bilo kojoj obradi biometrijskih podataka koja dovodi do masovnog nadzora. Ovo je veliki dobitak za sve građane Evrope“.
Rezolucija podržava izveštaj parlamentarnog Odbora EP za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove i, prema inicijativi „Povratite svoje lice“, predstavlja „istorijski trenutak“.
Ella Jakubowska, savetnica za politiku u Evropskim digitalnim pravima (EDRi), članica kampanje Reclaim Your Face, objasnila je u blogu u sredu:
Izveštaj o veštačkoj inteligenciji u krivičnom pravu je ono što je poznato kao „INI“, ili samoinicijativni izveštaj, što znači da je Parlament odlučio da iznese svoj stav o upotrebi veštačke inteligencije u krivičnom pravu i pravosuđu, ali bez toga da je to legalno obavezujuće. Predvođen evropskim poslanikom Petrom Vitanovim iz grupe socijalista i demokrata (S&D), parlamentarni odbor za građanske slobode i pravdu (LIBE) usvojio je njihovu verziju izveštaja u septembru, uz podršku iz celog političkog spektra, uz značajan izuzetak EPP grupe…
Ovaj izveštaj je bio lakmus test sposobnosti da se dobije široka parlamentarna podrška za stavove EDRi. Pre glasanja na plenarnoj sednici (ceo Evropski parlament), grupa Evropske narodne partije (EPP) iznela je četiri predložena amandmana koji bi značajno oslabili neke od najsnažnijih delova izveštaja LIBE. Koristeći narative o sekjuritizaciji, EPP je nastojao da zadrži sposobnost za sprovođenje zakona u domenu prediktivne policijske prakse i masovnog biometrijskog nadzora. Međutim, većina poslanika u Evropskom parlamentu odbacila je ovaj pokušaj da se oslabe zaštitne mere iz izveštaja.
No facial recognition in public space! The European Parliament has spoken against mass surveillance by calling for a ban on facial recognition in public space. That's a great news for democracy and privacy.
More in my plenary speech: pic.twitter.com/5V1TyGwHEr
— Marcel Kolaja (@PiratKolaja) October 6, 2021
Među važnim delovima izveštaja je sledeće:
• Upozorava na ozbiljne rizike policijske upotrebe autentifikacije/verifikacije lica i potrebu da takve aplikacije budu potrebne i proporcionalne (§ 25);
• Poziva na uvođenje moratorijuma (vremenski ograničena suspenzija) na bilo koju identifikaciju lica od strane policije sve dok se ne dokaže da je u skladu sa osnovnim pravima. Ako se to ne može dokazati, mora se zabraniti (§27) (vidi poslednju tačku za još snažniji ishod na bilo kojoj identifikaciji lica koja dovodi do masovnog nadzora);
• Za druge biometrijske karakteristike, zahteva se „trajna zabrana upotrebe automatizovane analize i/ili prepoznavanja u javno dostupnim prostorima drugih ljudskih osobina, kao što su hod, otisci prstiju, DNK, glas i drugi biometrijski i signali ponašanja“ (§26) ;
• Preporučuje zabranu primene privatnih baza podataka, poput Clearview AI, od strane policije (§28);
• I “piece de resistance”: „poziva Evropsku Komisiju, stoga, da sprovede, zakonodavnim i nezakonodavnim sredstvima, a ako je potrebno i putem postupaka zbog povrede, zabranu bilo koje obrade biometrijskih podataka, uključujući slike lica, za svrhe policije i sudstva koje dovode do masovnog nadzora u javno dostupnim prostorima”, kao i zabranu finansiranja istraživanja masovnog nadzora (§31).
Glasanje je pozdravio i Patrick Breyer, evropski poslanik Piratske partije i izvestilac u senci za izveštaj Zelenih/EFA, koji je to nazvao „prelomnim trenutkom u borbi za zaustavljanje upotrebe nametljivih i diskriminatornih alata za masovni nadzor od strane policijskih vlasti”.
“Biometrijski nadzor nad masama“, dodao je on, „pogrešno prijavljuje veliki broj nevinih građana, sistematski diskriminiše nedovoljno zastupljene grupe i ima zastrašujući efekat na slobodno i raznoliko društvo“.
Nulta Tačka/ActivistPost