FACEBOOK OTKRIO UZROK ŠESTOČASOVNOG NESTANKA?! ŠTA JE ISTINA A ŠTA LAŽ?
Facebook je u utorak otkrio šta je uzrokovalo šest sati dugačak prekid prethodnog dana. U objavi na blogu, Facebook je rekao da je prekid pokrenuo sistem koji upravlja globalnim kapacitetom matične mreže.
Inženjerski tim Facebooka utvrdio je da su „promene konfiguracije glavnih rutera koji koordiniraju mrežni saobraćaj između naših centara podataka uzrokovali probleme koji su prekinuli ovu komunikaciju“.
Iako je ovo objašnjenje nedovoljno detaljno, objava na blogu jasno pokazuje da nije bilo zlonamernih aktivnosti i da nemaju dokaze da su korisnički podaci ugroženi.
U narednim danima i nedeljama, dugoročne implikacije prekida će biti jasnije. Bez jasnih detalja o tome šta je uzrokovalo prekid rada, nemoguće je znati da li Facebook ima sistemske probleme ili je to bio jednostavan, predvidljiv, tehnološki problem.
Dr Ansgar Koene, viši naučni saradnik na Institutu za istraživanje digitalne ekonomije Horizon, Univerziteta u Notingemu, i globalni lider za etiku i regulativu veštačke inteligencije u Ernst & Young-u, veruje da bi dugoročni prekid mogao podstaknuti regulatore da pobliže pogledaju Fejsbuk.
„Najvažnije potencijalne dugoročne implikacije u finansijskom smislu su ako ovo podstakne razmišljanje na regulatornom nivou vlade da kažu da je to dokaz da je Facebook u osnovi korisnost u digitalnom prostoru, slično kao što su voda, gas i električna energija u fizičkom prostoru…. to bi doprinelo da Facebook možda čak, ovo su spekulacije, dugoročno bude poput osnovnih usluga“.
Postoji i realnost da bi prekid usluge mogao da naškodi Facebook-u u budućim slučajevima koji se tiču poverenja i monopola. Facebook, Instagram, WhatsApp i Facebook messenger četiri su od pet najčešće korištenih platformi društvenih medija i imaju 7,5 milijardi aktivnih korisnika. Za mnoge ljude, bez Facebook-a, nema interneta ili mogućnosti komunikacije sa prijateljima, porodicom i kupcima.
Doktor Ansgar Koene dodaje: „Jučerašnji događaji koji su tako jasno pokazali dominantnu poziciju koju Facebook ima i uticaj, u kojoj meri mnoge druge kompanije zavise od Facebook-a, a i koliko ljudi zavise od Facebooka, i to će imati uticaj na poverenje“.
Rian Hartwig, koautor knjige „Iza maske Facebook-a: Šokantna priča o uzbunjivaču, o velikoj tehnološkoj pristrasnosti i cenzuri“, takođe je izrazio zabrinutost zbog ogromne dominacije Facebook-a na internetu i onoga šta nestanak govori o kompaniji.
„Mislim da je definitivno velika stvar ako ne mogu da se nose sa svojom glavnom infrastrukturom. I naravno, sa ogromnom količinom saobraćaja koji Facebook ima, kada imaju prekid, to utiče na ceo internet“.
Neki su mislili da je prekidom Facebook-a trebalo skrenuti pažnju ili ne pričati o uzbunjivaču Facebook-a, Frances Haugen-u. Međutim, Hartwig, takođe uzbunjivač na Fejsbuku, nije ubeđen u to.
Rekao je: „Zapravo ne mislim da je to povezano, ali samo pokušavam da zamislim kako bi oni imali koristi od ovoga… Ne mislim da je to bio namerni pokušaj da se izbegne rasprava o Frances Haugen-u… To je neka zanimljiva slučajnost, ali mislim da to nije namerno“.
Skoro šest sati nestanka Facebook-a samo je jedan od njihovih mnogih problema. Kompanija se suočava sa tužbama protiv monopola, kritikama i levice i desnice u SAD-u, a UN su bili kritične prema njihovom postupanju sa govorom mržnje o mjanmarskom genocidu nad Rohindžama. Čak i uz sve svoje preteće probleme, kompanija ostaje jedna od najvrednijih i najmoćnijih na svetu.
Nulta Tačka/SputnikNews