MERCK-OV „SUPER LEK“ PROTIV COVID-A PREDSTAVLJA OPASNOST UPOZORAVAJU NAUČNICI
Ispostavilo se da, naučnici i doktori koji su insistirali na tome da je Merck-ov „revolucionarni“ lek protiv COVID-a, molnupiravir izuzetno siguran, nisu se ipak verno pridržavali „nauke“. Jer prema izveštaju koji je u četvrtak objavio Barron’s, neki su naučnici zabrinuti da bi ovaj lek, koji je navodno prepolovio hospitalizacije tokom studije koja je prekinuta, mogao prouzrokovati rak ili urođene mane.
Toliko o posedovanju „jakog sigurnosnog profila“, kako je dr. Scott Gottlieb tvrdio u intervjuu na dan kada je Merck prvi put objavio istraživanje.
Sasvim je razumljivo zašto bi Merck odlučio umanjiti ovaj sigurnosni rizik: pod pretpostavkom da je odobren, očekuje se da će lek biti jedan od „najunosnijih lekova ikada“, što je jedan od razloga zašto su deonice Merck-a skočile.
Merck i njegov „partner“ Ridgeback Biotherapeutics će veoma profitirati naplaćujući korisnicima do 40 puta više od cene samog leka, koji je Ridgeback prvobitno licencirao na Univerzitetu Emory za „neotkrivenu svotu“. Lek je razvijen uz finansiranje savezne američke vlade.
Prema Barron’s–u, neki naučnici koji su proučavali ovaj lek veruju da bi njegova metoda suzbijanja virusa mogla potencijalno podivljati u telu.
Naučnici koji su proučavali lek upozoravaju, međutim, da metoda koju koristi za ubijanje virusa koji uzrokuje Covid-19 nosi potencijalne opasnosti koje bi mogle ograničiti efikasnost leka.
Molnupiravir deluje tako što se ugrađuje u genetski materijal virusa, a zatim uzrokuje ogroman broj mutacija tokom replikacije virusa, ubijajući ga. U nekim laboratorijskim testovima, ovaj lek je takođe pokazao sposobnost integrisanja u genetski materijal čelija sisara, uzrokujući mutacije.
Ako bi se to dogodilo u čelije pacijenta koji se leči molnupiravirom, to bi teoretski moglo dovesti do raka ili urođenih mana.
Raymond Schinazi, profesor pedijatrije i direktor biohemijske farmakologije na Emory-ju koji je proučavao lek dok se razvijao i objavio brojne radove o NHC-u, spoju koji je aktivni sastojak leka. Objavio je rad koji je pokazao da lek može izazvati reakciju poput gore opisane, i on insistira na tome da se ne sme davati mladim ljudima, posebno trudnicama, bez dodatnih podataka.
Schinazi je rekao Barron’s-u da ne veruje da bi se molnupiravir trebao davati trudnicama ili mladima u reproduktivnoj dobi, sve dok ne bude dostupno više podataka.
Merck-ova ispitivanja molnupiravira isključila su trudnice; naučnici koji su vodili ispitivanje zatražili su od učesnika muškog pola da se „uzdrže od heteroseksualnih odnosa“ tokom uzimanja ovog leka, prema web stranici savezne vlade koja prati klinička ispitivanja.
Barron’s je čak podelio i rad koji su Schinazi i naučnici sa Univerziteta u Severnoj Karolini objavili u maju u Journal of Infectoral Diseases, da NHC može prouzrokovati mutacije u životinjskim ćelijama u laboratorijskom testu za otkrivanje takvih mutacija, nešto što Merck tvrdi da ima testirano. Autori ovog rada zaključili su da rizici za molnupiravir „možda nisu nula“.
Merck je izjavio Barron’s-u da je sproveo „obimno ispitivanja“ na životinjama za koja kaže da pokazuju da to ne bi trebao biti problem. „Ukupni podaci iz ovih studija ukazuju na to da molnupiravir nije mutagen ili geno-toksičan u in vivo sistemima sisara“, rekao je zvaničnik Merck-a.
Ipak, naučnici i doktori koji su proučavali NHC kažu da Merck mora biti „oprezan“, a ne samo da Schinazi upozorava na potencijalne rizike ovog leka.
Dr. Shuntai Zhou, naučnik iz Swanstrom laboratorije na UNC-u, rekao je „postoji zabrinutost da će to izazvati dugotrajne efekte mutacije, čak i rak“.
Zhou kaže da je siguran da će se lek integrisati u DNK domaćina sisara. „Biohemija neće lagati“, kaže on. „Ovaj lek će biti ugrađen u DNK.“
Merck još nije objavio nikakve podatke iz svojih studija na životinjama, ali naučnici veruju da bi bile potrebne dugotrajne studije kako bi se dokazalo da je ovaj lek zaista potpuno siguran.
„Nastavite oprezno i na vlastitu odgovornost“, napisao je Raymond Schinazi, profesor pedijatrije i direktor odeljenja za biohemijsku farmakologiju na Medicinskom fakultetu Univerziteta Emory, koji je decenijama proučavao NHC, u e-poruci koju je poslao Barron’s-u.
Analitičari već upozoravaju da ova pitanja o sigurnosti leka ukazuju na to da je reakcija u deonicama Merck-a bila u najmanju ruku „preterana“. Očigledno je da su investitori bili toliko željni nove „pandemije“ (sada kada se pokazalo da su mRNA vakcine protiv covid-a mnogo manje delotvorne od onoga što su govorili) da nisu postavljali previše pitanja o sigurnosti, pa čak ni dovodili u pitanje nedostatak podataka. Jedan analitičar za SVB Leerink, dr. Geoffrey Porges, opisao je reakciju investitora od petka kao „razmišljanje o željama“.
Čak i kad FDA odobri lek, dr. Porges veruje da će doći sa strogim ograničenjima o tome ko ga može, a ko ga ne sme koristiti. „Mislim da će to biti veoma kontrolisana stvar“, rekao je dr. Porges, dodajući da bi rizici za trudnice ili žene koje bi uskoro mogle zatrudneti predstavljati velike probleme za savetodavni odbor FDA-e koji kontroliše lek.
Sa obzirom na to da se sigurnosni rizici ovog leka već čine dobro dokumentovanim. Neki analitičari insistiraju „Stvarno je tako dobro.“?!
Nulta Tačka/ZeroHedge