Палестину признало још европских држава: Белгија, Луксембург и Малта придружили се таласу подршке

Белгија, Луксембург и Малта званично су признале Палестину током заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, придружујући се све већем броју држава Европске уније које подржавају палестинску државност.

Белгијски премијер Барт де Вевер поручио је да његова земља шаље „јак политички и дипломатски сигнал свету“. Ипак, нагласио је да ће правно признање ступити на снагу тек када буду ослобођени сви таоци. До тада ће Брисел одлагати кораке попут отварања амбасаде или закључивања формалних споразума.

Премијер Луксембурга Лук Фриден одлуку је назвао „новим почетком посвећеним нади, дипломатији, дијалогу и решењу о две државе“. Он је истакао да овај потез није усмерен „против Израела или његовог народа“ и да не представља „награду за насиље“.

Малтешки премијер Роберт Абела изјавио је да је Малта „поносна што може да потврди признање палестинске државности“, додајући да подржава право Израела да постоји раме уз раме са демократском палестинском државом, али без улоге Хамаса у њеном будућем руководству.

Ван Европске уније, Монако је такође објавио признање Палестине, али условљено ослобађањем талаца и разоружавањем Хамаса. Кнез Албер II поручио је да Монако подржава право Израела да живи у сигурним и признатим границама, али и право Палестинаца на „суверену, одрживу и демократску државу“.

Истог дана и Француска је формално признала Палестину, након што су то учиниле Велика Британија, Канада, Аустралија и Португалија. Према подацима УН, више од 145 земаља широм света већ је пружило званично признање.

Ове одлуке доносе се у сенци израелске војне кампање у Гази, покренуте након напада Хамаса на југ Израела 7. октобра 2023. године, у којем је убијено око 1.200 људи, а више од 250 отето као таоци. У наставку сукоба, према подацима здравствених власти у Гази, живот је изгубило преко 65.000 људи, док је истражна комисија УН Израел оптужила за дела која могу представљати геноцид.

Израел је оштро осудио признање Палестине. Амбасадор Израела при УН Дани Данон изјавио је да „САД и јеврејска држава неће учествовати у овој фарси“.

Нулта Тачка/Медији

Ne propustite