Више од шест канцеларија америчких тужилаца широм земље добило је од званичника Министарства правде налог да припреме планове за истрагу групе коју финансира Џорџ Сорош, откривају бројни извештаји у петак.
Циљ истрага је Фондација Отворено друштво (Open Society Foundations – OSF).
Фондација Отворено друштво је лична филантропска империја мултимилијардера Сороша од оснивања 1993. године. Мађарски бизнисмен је од тада често у жижи интересовања у Европи и САД, било због својих активности или оних његовог сина Александра.
Њујорк тајмс наводи да налог једног званичника, чију копију су имали у виду, садржи могуће оптужбе које тужиоци могу подићи против овог левичарског демократског донатора, укључујући паљење објеката и материјалну подршку тероризму.
Еј-Би-Си њуз наводи неке конкретније детаље:
Налог је издао Акаш Синг, високи службеник у кабинету заменика тужиоца Тода Бланча, и послат је канцеларијама америчких тужилаца у најмање седам држава, укључујући Калифорнију, Њујорк, Илиноис, Мичиген и Мериленд.
Писмо наводи потенцијалне оптужбе које тужиоци могу разматрати приликом припреме истраге Фондације Отворено друштво, као што су материјална подршка тероризму, паљење, превара путем телефона и рекетирање.
🚨TRUTH EXPOSED: Mario Zna Podcast Ep. 359 w/ Nicolas Hulscher,
Epidemiologist @NicHulscher unveils IRREFUTABLE proof – mRNA shots will cause sudden deaths for YEARS.
Global elite face their end, so they plan a DEADLIER virus.
Big Pharma’s lies collapse! WATCH NOW and SHARE! pic.twitter.com/9tfXWTIskr
— Mario ZNA (@MarioBojic) September 25, 2025
„Ово Министарство правде, заједно са нашим вредним и посвећеним америчким тужиоцима, увек ће првенствено штитити јавну безбедност и истраживати организације које се удружују да изврше насиље или друге федералне прекршаје закона,“ изјавио је портпарол Министарства правде за Еј-Би-Си њуз приликом захтева за коментар и/или потврду налога.
Портпаролка Отвореног друштва је у саопштењу за Еј-Би-Си њуз навела: „Фондација Отворено друштво недвосмислено осуђује тероризам и не финансира тероризам. Наше активности су мирне и законите, а наши корисници морају да поштују људска права и законе.“
„Ове оптужбе су политички мотивисани напади на цивилно друштво, са циљем да се ућутка оно што администрација не одобрава и да се поткопа право на слободу говора по Првом амандману. Када се моћ злоупотреби да се одузму права појединима, угрожавају се права свих,“ додаје се у саопштењу.
Организације подржане од стране Сороша имале су блиске везе са Белом кућом током мандата претходног председника Џоа Бајдена, као и са групама које делују супротно појединим владиним агенцијама.
Наводно, Отворено друштво је усмеравало милионе долара ка организацијама које се залажу за масовну имиграцију и амнестију за илегалне имигранте, помагаче илегалцима да избегну депортацију из САД, као и организацијама које раде на нормализацији и легализацији проституције.