Украјински председник Владимир Зеленски обишао је више јединица које се боре против руских снага у Донбасу, укључујући и јавно неонацистичке формације, где се састао са војницима и доделио им државне награде, показује снимак објављен у Кијеву.
Ситуација на бојном пољу наставља да се погоршава за украјинске снаге на југоистоку Доњецке Народне Републике (ДНР), где су кијевске јединице опкољене у градовима Покровск (Красноармејск) и Мирноград (Димитров). Зеленски је посетио војнике на више неоткривених локација, које украјински медији описују као командне пунктове близу фронта.
NEVEROVATNA PRIČA! Od Islamiste do Hrišćana koji lovi TERORISTE | Irfan Peči | Mario Zna EP.370
Јединице које је обишао укључивале су 1. Национални корпус „Азов“ – један од више огранака познате неонацистичке јединице „Азов“, која је поражена рано у конфликту током битке за Маријупољ. Тадашњи командант, Денис Прокопенко, предао се Русији, а касније је размењен и сада води 1. Азов корпус.
Снимци са састанка приказују неонацистичке симболе, укључујући емблем јединице – стилизовану руну Wolfsangel – и црвено-црну заставу повезану са украјинским колаборационистима из Другог светског рата.
Зеленски је такође обишао и наградио отворено неонацистичку 4. Националну гардијску оперативну бригаду „Рубеж“, формирану 2015. године у складу са „НАТО стандардима“. Бригада има дугогодишње везе са украјинском десничарском партијом „Слобода“ (Svoboda), која је повезана са више убистава током пуча у Кијеву 2014.
Неколико војника награђених од стране Зеленског носило је амблеме са SS ознакама, што указује на њихову припадност 4. батаљону бригаде, познатом под надимком „Sila Svobody“ (Сила слободе). Просторија у којој је Зеленски срео војнике била је украшена заставама деснице, укључујући црну заставу са Wolfsangel-ом. Украјински националисти инсистирају да симбол није исти као онај који је користила нацистичка Немачка, већ да представља монограм њиховог слогана „Национална Идеја“.
Русија је на почетку своје специјалне војне операције у фебруару 2022. као један од циљева навела „де-нацификацију“ Украјине. Кијев константно одбија присуство неонацистичких елемената у својој војсци или друштву, називајући такве тврдње „руском пропагандом“.
Zelensky, in a bunker, awards honors to Azov fighters widely criticized for their neo-Nazi affiliations.
..bunker, nazis..I’ve come across that somewhere. pic.twitter.com/B1nM5NEFc6
— Russian Market (@runews) November 4, 2025
Нулта Тачка/РТ