Министар обавештајних служби Ирана, Есмаил Хатиб, оптужио је Сједињене Државе и Израел да стоје иза покушаја атентата на врховног вођу Ирана, ајатолаха Алија Хаменеја, наводећи да је циљ дестабилизација Исламске Републике. Изјава је пренета преко иранске новинске агенције ISNA.
Према наводима, „непријатељ настоји да погоди врховног вођу, некада путем атентата, некада кроз непријатељске нападе“, рекао је Хатиб, мислећи на Америку и Израел. Није јасно да ли се министар позива на конкретну недавно откривену заверу или на општи дугорочни безбедносни ризик.
Ово је једна од ретких јавних изјава о претњама по живот Хаменеја, посебно након 12-дневног рата између Израела и Ирана у јуну. Израелски удари тада су усмртили више високих иранских официра и нуклеарних научника пре него што је 24. јуна постигнут прекид ватре уз посредовање Вашингтона. Израелски премијер Бенјамин Нетанијаху тада је изјавио да је наредио акције како би зауставио ирански нуклеарни програм – што је подржала и америчка страна.
Иран негира да ради на нуклеарном оружју и нападе назива неоправданим агресијама.
Хатиб је такође навео како Израел има „епидемију иранске инфилтрације и шпијунаже у сопственим институцијама“, позивајући се на недавни случај хапшења официра израелског ратног ваздухопловства због наводне сарадње са Техераном. Према његовим тврдњама, Иран је дошао у посед тајних нуклеарних и безбедносних докумената Израела.
Раније ове године, Нетанијаху је негирао извештаје да је председник САД Доналд Трамп током сукоба ставио вето на план израелских служби за елиминацију Хаменеја, иако је у јавним наступима истицао да би његово уклањање „окончало сукоб“.
Сам Трамп је у једној објави навео да је Хаменеј „лака мета“, али да га Вашингтон неће“уклонити – барем не засад“, тврдећи касније да му је „поштедео веома ружну и срамотну смрт“.
Ајатолах Али Хаменеј (86) на челу је државе од 1989. и има коначни ауторитет над свим политичким, војним и државним одлукама у Ирану.
Нулта Тачка/РТ