Председник Председничког савета Јемена Рашад Мухамед ал-Алими прогласио је ванредно стање на територији целе земље у трајању од 90 дана, саопштено је путем званичне државне новинске агенције САБА.
Према декрету, ванредне мере ступају на снагу од уторка, 30. децембра, уз могућност продужења. Као разлог се наводи потреба да се „супротстави пучу који траје од 2014. године“ и актуелној офанзиви коју, према наводима власти, спроводе побуњеничке снаге уз подршку Уједињених Арапских Емирата, са циљем дестабилизације источних провинција земље.
Поред ванредног стања, Ал-Алими је наредио и потпуну блокаду ваздушног, копненог и поморског саобраћаја у трајању од 72 сата, укључујујући све луке, аеродроме и граничне прелазе.
Декретом је такође наложено војним јединицама у покрајинама Хадрамаут и Ал-Махра, које су под утицајем Јужног прелазног савета (STC), да се у потпуности координишу са снагама коалиције предвођене Саудијском Арабијом, да се повуку на своје положаје без сукоба и да све објекте предају Снагама за заштиту отаџбине.
Председник Председничког савета истовремено је гувернерима Хадрамаута и Ал-Махре доделио пуна овлашћења за управљање овим провинцијама у ванредним околностима.
Подсећања ради, 9. децембра је Ајдарус ал-Зубејди, лидер Јужног прелазног савета и савезник Уједињених Арапских Емирата, објавио да су његове снаге преузеле контролу над источним провинцијама Хадрамаут и Ал-Махра, уз најаву да следи формирање институција будуће јужне државе.
Саудијска Арабија је ове потезе оценила као неоправдану ескалацију и позвала снаге Јужног прелазног савета да се повуку. У међувремену, извор из јеменске владе потврдио је да је руководство у Адену затражило војну помоћ од коалиције предвођене Ријадом ради заштите становништва и стабилизације региона.
Нулта Тачка/Медији