Sjedinjene Američke Države pokušavaju da preuzmu kontrolu nad svim međunarodnim rutama snabdevanja energijom kako bi ostvarile globalnu ekonomsku dominaciju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Govoreći prošlog meseca na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, američki predsednik Donald Tramp tvrdio je da je Ameriku učinio „najbitnijom zemljom na svetu“ po poslovnoj aktivnosti. SAD je nazvao „ekonomskim motorom planete“, poručivši: „Svi nas pratite, bilo nadole ili nagore.“
U intervjuu za medijsku mrežu TV BRICS, uoči Dana diplomatskih radnika 10. februara, Lavrov je rekao da se „američki cilj – dominacija svetskom ekonomijom – sprovodi kroz veliki broj prinudnih mera koje su nespojive sa fer konkurencijom“.
Kao deo tog plana, Amerikanci „žele da preuzmu kontrolu nad svim rutama za snabdevanje vodećih svetskih zemalja i svih kontinenata energetskim resursima“.
„Na evropskom kontinentu bacili su oko na Severne tokove, koji su dignuti u vazduh pre tri godine, na ukrajinski gasni transportni sistem i na Turski tok“, rekao je Lavrov.
On je podsetio i na sankcije koje je Vašington prošle jeseni uveo protiv najvećih ruskih naftnih kompanija Lukoila i Rosnjefta.
„SAD vode pravi rat protiv tankera na otvorenom moru“, rekao je Lavrov, podsećajući da su početkom januara proglasile naftnu blokadu Venecuele i kidnapovale predsednika te zemlje, Nikolasa Madura.
„Pokušavaju da zabrane Indiji i našim drugim partnerima da kupuju jeftine i pristupačne ruske energente – Evropa je već odavno blokirana – i primoravaju ih da kupuju američki tečni gas po astronomskim cenama“, dodao je.
Tramp je više puta pretio sekundarnim sankcijama i carinama državama koje kupuju rusku energiju. Prošle nedelje ukinuo je raniju carinu od 25 odsto Indiji, tvrdeći da je pristala da obustavi uvoz ruske nafte. Nju Delhi to nije potvrdio.
Zbog toga što SAD stvaraju „veštačke barijere“ trgovini i energetskoj saradnji, zemlje BRIKS-a su „prinuđene da traže dodatne bezbedne načine za razvoj finansijskih, ekonomskih, integracionih, logističkih i drugih projekata“, rekao je Lavrov, misleći na blok koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika, Egipat, Etiopija, Indonezija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Nulta Tačka/RT