NOVI ŽIVOT?! OTKRIVENA EGZOPLANETA KOJA JE POPLAVLJENA GLOBALNIM OKEANOM! STUDIJA TVRDI DA MOŽE DA UGOSTI ŽIVOT!
Usred stalne potrage za bilo kojim znakom života osim našeg u svemiru, naučnici sve više koriste priliku da proučavaju planete veličine Zemlje izvan Sunčevog sistema koristeći brzo napredujuću tehnologiju za otkrivanje biosignatura.
Novootkrivena egzoplaneta koja kruži oko zvezde L98-59 podstaknula je nagađanja da bi mogla da bude u stanju da na njoj opstane život.
U studiji ova planeta je opisana kao „topla zemaljska planeta s pola mase Venere koja prolazi kroz obližnju zvezdu“ , „poplavljena globalnim okeanom“ i koja podseća na planete iz našeg Sunčevog sistema.
SUD U KELNU DONEO ODLUKU! NAKON ŠTO JE VELIKI BROJ NEMAČKIH GLUMACA TUŽIO YOUTUBE SUD DONEO ODLUKU DA SE OBRISANI SNIMCI HITNO VRATE NA PLATFORMU
https://t.co/rPlgKcslRj— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) October 15, 2021
S masom koja je upola manja od Venere, ovo je najmanja egzoplaneta ikad izmerena tehnikom radijalne brzine, koja određuje veličinu i masu tražeći „kolebanje“ uzrokovano planetom koja privlači zvezdu domaćina, navodi se u objavljenom istraživanju iz oblasti astronomije i astrofizike.
Dok su naučnici proučavali gustinu planeta u zoni zvezde L98-59, utvrđeno je da su dve planete uglavnom suve, dok se za treću veruje da sadrži čak 30% vodene mase. Budući da se planete nalaze u naseljivoj zoni zvezde, to znači da tekuća voda stoji postojano na površini planete.
,,Planeta u naseljivoj zoni verovatno ima atmosferu koja bi mogla da održi život na njoj“, rekla je Maria Rosa Zapatero Osorio, astronm iz Centra za astrobiologiju u Madrigu, jedna od autora studije.
U potrazi za otkrivanjem biosignatura na egzoplaneti, trenutni teleskopi nisu bili dovoljno veliki da postignu potrebnu rezoluciju. Međutim, intrigantan sistem će se posmatrati pomoću nadolazećeg NASA/ESA/CSA svemirskog teleskopa James Webb (JWST).
Naučnici takođe polažu velike nade u budućnost otkrivenu kada ESO-ov izuzetno veliki teleskop (ELT), u izgradnji u čileanskoj pustinji Atacama, započne posmatranja 2027. godine.
„Mi, kao društvo, jurili smo zemaljske planete od rođenja astronomije, a sada se konačno sve više približavamo otkrivanju zemaljske planete u nastanjivoj zoni njene zvijezde, od koje bismo mogli proučavati atmosferu“ rekao je Olivier Demangeon.
NultaTačka/Sputnik