SAD i Iran u sukobu zbog naplate prolaza kroz Ormuski moreuz

SAD i Iran u sukobu zbog naplate prolaza kroz Ormuski moreuz

Sjedinjene Američke Države i Iran ušle su u spor zbog namere Teherana da uvede naknadu za brodove koji prolaze kroz Ormuski moreuz.

Vašington tvrdi da Iran nema pravo da naplaćuje prolaz kroz međunarodni plovni put, dok Teheran ističe da može da naplaćuje usluge koje pruža u toj oblasti.

Iran planira da uvede sistem pomorskih naknada u moreuzu nakon isteka 60-dnevnog pregovaračkog perioda, koji je započeo potpisivanjem memoranduma o razumevanju između Vašingtona i Teherana.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je u sredu da Vašington neće prihvatiti nikakve putarine ili tranzitne takse u ovom strateški važnom plovnom putu, koji se u potpunosti nalazi u teritorijalnim vodama Irana i Omana.

Govoreći po dolasku u Ujedinjene Arapske Emirate, gde se sastao sa liderima zemalja Persijskog zaliva, Rubio je ponovio da svaki konačni sporazum sa Teheranom mora da isključi mogućnost da Iran naplaćuje prolaz brodovima.

„To je međunarodni plovni put. Nijedna država nema pravo da naplaćuje putarine ili takse na međunarodnim plovnim putevima. To je važeće međunarodno pravo“, rekao je Rubio i dodao da bi se „sve zemlje u ovom regionu složile sa nama“.

Rubiove izjave usledile su dan nakon što je glavni iranski pregovarač Mohammad Bager Galibaf izjavio za državne medije da „svi treba da znaju da upravljanje Ormuskim moreuzom nikada više neće biti isto kao pre rata“.

Njegove izjave usledile su nakon odluke Teherana da na 60 dana odloži planirano uvođenje tranzitnih naknada dok se pregovori sa SAD nastavljaju u Švajcarskoj, uz nagoveštaj da bi takse mogle biti uvedene ukoliko dve strane ne postignu sporazum pre isteka tog roka. Dve strane su se saglasile o 60-dnevnoj mapi puta ka konačnom sporazumu, nastavku tehničkih pregovora i formiranju zajedničkog visokog komiteta koji će nadgledati ceo proces.

Iran i Oman su u utorak takođe saopštili da će razmotriti način budućeg upravljanja plovidbom kroz moreuz, uključujući pomorske usluge i troškove povezane sa njima, kao i da će formirati zajedničku radnu grupu za nastavak pregovora.

Memorandum o razumevanju, potpisan prošle sedmice, predviđa da Iran, Oman i ostale države Persijskog zaliva započnu pregovore o budućem upravljanju plovidbom kroz Ormuski moreuz, jednom od najvažnijih svetskih pomorskih pravaca kojim prolazi oko 20 odsto globalnih isporuka nafte.

Ormuski moreuz podeljen je između iranskih i omanskih teritorijalnih voda, ali se međunarodna plovidba uglavnom reguliše režimom tranzitnog prolaza prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravu mora iz 1982. godine (UNCLOS), koja obalskim državama zabranjuje obustavljanje plovidbe. Pomorska granica prati srednju liniju moreuza. Iran, međutim, nije ratifikovao UNCLOS i svoj stav zasniva na domaćem zakonodavstvu, zbog čega pravni status plovidbe kroz moreuz ostaje predmet spora.

Iako je komercijalni saobraćaj kroz Ormuski moreuz nastavljen, brodovlasnici se i dalje suočavaju sa velikom neizvesnošću zbog smernica Irana, SAD i zapadnih osiguravajućih kuća. Teheran zahteva da brodovi unapred dobiju odobrenje i plove rutama bliže iranskoj obali, dok Vašington i pojedini osiguravači preporučuju korišćenje omanske strane moreuza uz zaštitu američke avijacije.

Zbog ovih suprotstavljenih uputstava brodovlasnici i dalje nisu sigurni kojom rutom da prolaze, uprkos tome što je moreuz ostao otvoren za komercijalni pomorski saobraćaj.

Nulta Tačka/RT

Ne propustite

AMERIKA: SATANISTI POSTAVILI SPOMENIK NJIHOVOG BOŽANSTVA U HOLU SKUPŠTINE (VIDEO)

Demonstranti su se u ponedeljak okupili u Illinois Kapitolu u
Орбан: Украјински сукоб убија економију ЕУ

Орбан: Украјински сукоб убија економију ЕУ

Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је да ЕУ мора да