Tramp ponovo pokreće rat sa Iranom: Amerika najavila nove udare i kontrolu Ormuskog moreuza

Tramp ponovo pokreće rat sa Iranom: Amerika najavila nove udare i kontrolu Ormuskog moreuza

Predsednik SAD Donald Tramp zvanično je obavestio Kongres da je Vašington nastavio ono što je opisao kao „ograničene odbrambene udare“ na Iran, prenose Politiko i Njujork tajms.

Predstavnički dom Kongresa ranije je pokušao da ograniči Trampova ratna ovlašćenja, uz obrazloženje da nije imao odobrenje Kongresa za američko-izraelski napad na Iran 28. februara. Prema Zakonu o ratnim ovlašćenjima iz 1973. godine, predsednik mora da povuče američke snage nakon 60 dana ukoliko Kongres ne odobri rat.

U pismu od petka, do kojeg su došli američki mediji, Tramp je naveo da novi američki napadi na Islamsku Republiku predstavljaju njegovu „odgovornost da zaštiti Amerikance i interese Sjedinjenih Država, kako u zemlji tako i u inostranstvu“.

Bela kuća tvrdi da ovaj potez Trampovoj administraciji daje novi rok od 60 dana za nastavak vojnih operacija protiv Irana.

Tramp je u maju obavestio Kongres da je prvobitni sukob, nazvan Operacija „Epski bes“, završen nakon primirja između SAD i Irana postignutog 7. aprila.

Međutim, primirje i memorandum o razumevanju, koji su SAD i Iran potpisali 17. juna, propali su nakon što su prošle nedelje ponovo izbili sukobi, dok obe strane međusobno optužuju jedna drugu za kršenje sporazuma.

Tramp je u ponedeljak izjavio da Vašington „preuzima kontrolu“ nad Ormuskim moreuzom, ključnom pomorskom rutom za snabdevanje energentima, koja je postala jedna od glavnih tačaka spora otkako su SAD i Izrael pokrenuli sukob.

Prema njegovim rečima, SAD će upravljati ovim plovnim putem i naplaćivati „20 odsto na sav teret koji prolazi“. Tramp je na društvenoj mreži Truth Social dodao da će Vašington ponovo uspostaviti blokadu iranskih luka i zabraniti prolaz brodovima koji pripadaju Iranu ili njegovim trgovinskim partnerima.

Nulta Tačka/RT

Ne propustite

Olimpijska plivačica(24) ima nuspojave vakcinacije: Nisam mogla da funkcionišem – htela sam da okončam svoj život

Olimpijska plivačica(24) ima nuspojave vakcinacije: Nisam mogla da funkcionišem – htela sam da okončam svoj život

Britanska olimpijska plivačica koja je postala glumica kaže da ju
Njujork doneo novi zakon koji zabranjuje diskriminaciju GOJAZNIH

Njujork doneo novi zakon koji zabranjuje diskriminaciju GOJAZNIH

Gradonačelnik Njujorka Erik Adams potpisao je u petak zakon kojim