MOSSAD?! IRANSKE BENZINSKE PUMPE POD SAJBER NAPADOM (VIDEO)
Benzinske pumpe širom Irana doživele su široko rasprostranjene poremećaje u vladinom sistemu koji upravlja subvencijama za gorivo, što je, kako je državna televizija rekla, bio sajber napad.
Iranska državna TV stanica je citirala zvaničnika iranskog Veća za nacionalnu sigurnost koji je potvrdio napad 26. oktobra na kompjuterski sistem za distribuciju benzina usred izveštaja o dugim redovima na pumpama, od kojih su mnoge bile zatvorene zbog ovog napada.
Ranije je državni medij IRNA citirao zvaničnika Ministarstva unutrašnjih poslova koji je rekao da je incident uzrokovan „tehničkim problemom“ u sistemu subvencionisanih kartica za gorivo, što su vlasti pokušale da negiraju kao sajber napad.
Poluslužbena novinska agencija ISNA citirala je predsednika Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u zemlji kako je rekao da je došlo do sajber napada, ali je vest kasnije obrisana i zamenjena komentarima o problemu sa softverom.
U međuvremenu, zvaničnici Ministarstva nafte održali su „hitan sastanak“ kako bi rešili problem, opisujući prekid kao privremeni.
Oct 26—Shiraz, south-central #Iran
Footage of a long line before a gas station pic.twitter.com/y9B05u8DC7— Heshmat Alavi (@HeshmatAlavi) October 26, 2021
Video snimci društvenih medija prikazuju elektronske ulične bilborde u nekim gradovima, uključujući Teheran, na kojima su prikazane poruke upućene vrhovnom vođi Aliju Hamneiju: „Khamenei, gde je naše gorivo?“
ISNA je rekla da su oni koji su pokušavali kupiti gorivo pomoću kartice koju je izdala vlada putem mašina umesto toga dobili poruku koja je glasila “sajber napad 64411”. Vest je kasnije obrisana, ali su korisnici društvenih mreža prijavili slične poruke.
Oct 26—Tehran, #Iran
Gas station at Vali Asr – Zartosht intersection
3:30 pm local time
Voice says there is no sign of gasoline and all gas stations are closed after a cyber attack. People are in line waiting. pic.twitter.com/K3TBnYn2K1— Heshmat Alavi (@HeshmatAlavi) October 26, 2021
Taj broj je telefonska linija kojom upravlja kancelarija vrhovnog vođe koja se bavi pitanjima o islamskom zakonu.
Incident se dogodio u trenutku kada Iran obeležava godišnjicu protesta u novembru 2019., koji su bili izazvani povećanjem cene subvencionisanog gasa, ali su se brzo proširili na antivladine proteste širom zemlje.
Snage sigurnosti odgovorile su na proteste nasilnim gušenjem, a Amnesty International je identifikovao najmanje 304 ubijena. Mojtaba Zonoor, šef iranskog parlamentarnog odbora za nacionalnu sigurnost, rekao je da je 230 ubijeno. Nepotvrđeni izveštaji govore da je broj ubijenih demonstranata dostigao 1.500.
Nulta Tačka/IRNA/ISNA