NAJVIŠI SUD EVROPSKE UNIJE OSUDIO JE NEMAČKU ZBOG PRIKUPLJANJA PODATAKA O GRAĐANIMA
Savetnik najvišeg suda EU potvrdio je da se podaci građana u Nemačkoj ilegalno prikupljaju, nakon što su telekom kompanije osporile masovno prikupljanje podataka.
Nemački zakon o čuvanju podataka kritikovao je u četvrtak savetnik Suda pravde Evropske Unije (CJEU), koji je izjavio da je opšte i neselektivno zadržavanje podataka o prometu i lokaciji dozvoljeno samo u izuzetnim slučajevima, kao što je pretnja nacionalnoj sigurnosti.
Prema savetniku, masovno prikupljanje podataka stvara ‘ozbiljan rizik’ od curenja ili nepravilnog pristupa. To takođe podrazumeva ‘ozbiljno mešanje’ u osnovna prava građana na privatnost i zaštitu ličnih podataka.
Do toga dolazi nakon što su dve kompanije, SpaceNet i Telekom Deutschland, 2016. godine osporile obavezu čuvanja podataka o telekomunikacijskom prometu svojih korisnika. Upravni sud u Kelnu presudio je da ove dve kompanije nisu bile u obavezi da čuvaju podatke jer je takva obaveza prekršila zakon Unije. Nemačka se tada žalila Saveznom upravnom sudu, koji je pitao CJEU o kompatibilnosti obaveze čuvanja podataka.
EKSKLUZIVNO: PODACI EVROPSKE AGENCIJE ZA LEKOVE POKAZUJU 1.163.356 NEŽELJENIH REAKCIJA I 30.551 SMRTNI SLUČAJ OD VAKCINACIJE PROTIV COVID-19https://t.co/4Umubbhu3A
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 20, 2021
CJEU je često izjavljivao da se neselektivni masovni nadzor ne uklapa u opšta načela prava EU.
Pre više od godinu dana video je sličan slučaj koji je uključivao pravne izazove oko nacionalnog prikupljanja masovnih podataka prema zakonima Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske. Sud je tada odlučio da je dozvoljeno samo ograničeno prikupljanje podataka i privremeno zadržavanje. Francuska nastoji zaobići CJEU o zadržavanju podataka i zatražila je od najvišeg administrativnog suda u zemlji (Državno veće) da ne sledi odluku EU. Francuska čeka završetak procedure koju je pokrenulo Državno veće pre nego što „proceni u kojoj meri“ nacionalni zakon treba menjati.
Uprkos nedavnim pokušajima suda EU da ograniči ovlašćenja nadzora, dokumenti koji su procurili iz juna 2021. pokazuju da nacionalne vlade Holandije, Francuske, Španije, Luksemburga, Slovačke i Estonije zagovaraju novi zakon o zadržavanju podataka u okviru pan-EU. Oni tvrde da je čuvanje podataka od suštinskog značaja za očuvanje javne bezbednosti i efikasne krivične istrage.
Nulta Tačka/RT