ZABRINJAVAJUĆA STUDIJA KOJU NIKO NE SME DA OBJAVI! „JEDNOKRATNE MASKE ZA LICE ISPUŠTAJU TOKSIČNE HEMIKALIJE“
Tim stručnjaka je došao do zabrinjavajućih rezultata, gde je ustanovljeno da maske za lice u kontaktu sa vlagom oslobađaju toksične materije.
Novo istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da maske za lice za jednokratnu upotrebu možda oslobađaju toksine kao što su olovo, antimon i bakar nakon izlaganja vodi.
Novo istraživanje je alarmantno, s obzirom na zapanjujuće količine maski za lice koje su proizvedene – i koje se odlažu – kao rezultat pandemije koronavirusa.
Pored mogućnosti da nanesu štetu posebno morskom okruženju, ovo novo istraživanje takođe sugeriše da takve maske za jednokratnu upotrebu mogu predstavljati zdravstveni rizik i za ljude.
Već smo razmotrili neke od zdravstvenih rizika povezanih sa nošenjem maski za lice za jednokratnu upotrebu, uključujući otežano disanje i mogućnost udisanja mikroplastike, ali ovi novi nalazi su potencijalno daleko ozbiljniji za one koji ih nose.
LEGALNA POBEDA U TEKSASU! SUD POTVRDIO ZABRANU NOŠENJA MASKI
https://t.co/ekmETb1nXi— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 3, 2021
Maske za lice za jednokratnu upotrebu: ispiranje štetnih hemikalija
U 2020. godini, proizvodni pogoni, uglavnom u Kini, proizveli su preko 52 milijarde jednokratnih maski za lice.
Iako bi trebalo da budu predmeti za „jednokratnu upotrebu“, procene pokazuju da bi moglo proći i do 450 godina da se ove maske za lice degradiraju (razgrade). Procenjuje se da je 1,56 milijardi maski ušlo u svetske okeane 2020. godine, potencijalno čak 6.240 metričkih tona plastike.
Pored fizičkih problema koje ove maske predstavljaju, na primer, završavaju u stomaku većih morskih stvorenja poput kitova, čini se i da šire štetne toksine u okolinu.
Ovo novo istraživanje, sa Univerziteta u Svonsiju, fokusira se na način na koji maske za lice za jednokratnu upotrebu oslobađaju toksične hemikalije kada su izložene vodi.
Tim naučnika analizirao je sedam različitih marki jednokratnih maski za lice. Natopili su sve maske u vodu kako bi plastično predstavili stvarne životne okolnosti za maske koje završe kao smeće.
Rezultati su otkrili tragove teških metala poput olova i drugih toksina, uključujući kancerogene hemikalije, u vodi.
„Nepravilno i neregulisano odlaganje ovih DPF-a (plastičnih maski za jednokratnu upotrebu) je problem plastičnog zagađenja sa kojim se već suočavamo i koji će se samo intenzivirati“, kaže vodeći istraživač dr Sarper Sarp sa Svansea’s College of Engineering, u saopštenju za štampu Univerziteta.
OBJAVLJENE PRVE INFORMACIJE O NUSPOJAVAMA PFIZER VAKCINE – SERIJA DOKUMENATA POKAZUJE PREKO 1.200 SMRTNIH SLUČAJEVA OD VAKCINE U PRVIH 90 DANA
https://t.co/ksUVPMmTeQ— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 3, 2021
„Postoji zabrinjavajuća količina dokaza koji sugerišu da DPF otpad potencijalno može imati značajan uticaj na životnu sredinu ispuštanjem zagađivača jednostavnim izlaganjem vodi.
Mnogi toksični zagađivači pronađeni u našem istraživanju imaju svojstva bioakumulacije kada se ispuste u životnu sredinu i naši nalazi pokazuju da bi DPF-ovi mogli biti jedan od glavnih izvora ovih zagađivača životne sredine tokom i nakon pandemije Covida-19.
Stoga je imperativ da se strožiji propisi moraju primeniti tokom proizvodnje i odlaganja/recikliranja DPF-a kako bi se smanjio uticaj na životnu sredinu. Takođe postoji potreba da se razume uticaj takvog ispiranja čestica na javno zdravlje.“
Dr Sarper dalje navodi da je „potrebna potpuna istraga da bi se utvrdile količine i potencijalni uticaji ovih čestica koje se ispuštaju u životnu sredinu, kao i nivoi koje korisnici udišu tokom normalnog disanja. Ovo je velika briga, posebno za zdravstvene radnike, ključne radnike i decu od kojih se traži da nose maske tokom velikog dela radnog ili školskog dana.
Studija- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0043135421002311#!
NultaTačka/HerculeanStreanght