PAPA UPOREDIO EVROPSKU UNIJU SA NACISTIMA ZBOG ZABRANE REČI „BOŽIĆ“
Papa Franjo osudio je pokušaj EU da zameni izraz „Božićni period“ neutralnijim „praznični period“, rekavši da je to potez koji bi neki represivni režim mogao napraviti.
Evropska komisija je prošle nedelje napravila preokret u zameni jezika nakon reakcije javnosti, uključujući i Vatikan. Papa Franjo nije rekao ni reči dok je, tokom svog povratka sa Kipra i Grčke, osudio ono što je video kao nepromišljenu ideju.
“U istoriji su mnoge, mnoge diktature to pokušavale učiniti”, rekao je Papa novinarima.
„Razmislite o Napoleonu: Odatle… pomislite na nacističku diktaturu, komunističku… to je moda razvodnjenog sekularizma… Ali ovo je nešto što, sve vreme, nije funkcionisalo.“
ILON MASK: “DEPOPULACIJA, A NE PRENASELJENOST, BIĆE UZROK PROPASTI ČOVEČANSTVA”
https://t.co/4INjniKBvQ— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 7, 2021
EU, dodao je pontifik, treba „paziti da ne krene putem ideološke kolonizacije“, jer će u suprotnom samo izazvati podele među svojim članicama, što će dovesti do pada celog bloka.
“Evropska unija mora poštovati svaku državu onako kako je stvorena, različitost zemalja, i ne želi da ih čini jednakim”, rekao je, dodajući da je prema Briselu korist od sumnje u ovom konkretnom slučaju.
Rezolucija o promeni postojeće formulacije pojavila se u vodiču o „inkluzivnoj komunikaciji“ koje savetuju birokrate EU o tome kako da svoje poruke učine što ugodnijim za manjinske grupe. “Božić” je smatran neprikladnim jer se pristalicama drugih religija osim hršćanstva ne sviđa. U drugom primeru, u uputstvu je pisalo da „napravljeno od čoveka“ treba odbaciti u korist rodno neutralnog „ljudski proizvedeno“.
Na predloge, koji su objavljeni krajem oktobra po nalogu evropske komesarke za ravnopravnost Helene Dalli, krajem novembra je istakao italijanski list il Giornale.
Vest je izazvala bes konzervativnijih ljudi, uključujući mnoge istaknute javne ličnosti. Državni advokat Vatikana, kardinal Pietro Parolin, čak je to nazvao pokušajem „poništavanja naših korena, hršćanske dimenzije naše Evrope“.