ODOBRENJE FDA ZA DOZVOLU MERCK COVID LEKA NAZVANA NAJGOROM ODLUKUM I ISTORIJI
Američka administracija za hranu i lekove (FDA) izdala je dozvolu za hitnu upotrebu drugog oralnog leka COVID-19. Nazvan molnupiravir, novi lek nije tako efikasan kao Pfizer-ova nedavno odobrena antivirusna pilula za COVID, a mnogi stručnjaci sugerišu da FDA nikada nije trebalo da ga odobri jer ima potencijal da generiše nove varijante SARS-CoV-2.
Pre samo nekoliko meseci molnupiravir, koji je razvio farmaceutski gigant Merck, razmatran je kao novi lek koji bi mogao da preokrene tok pandemije. Bila je to jedna od prvih antivirusnih pilula koja je direktno ciljala SARS-CoV-2, a preliminarna najava faze 3 ispitivanja pokazala je obećavajuću efikasnost.
Ali kako su nedelje prolazile, molnupiravir je brzo izgubio sjaj. Pfizer-ova nova antivirusna pilula dospela je do vrha paketa sa impresivnim podacima kliničkog ispitivanja, dok je konačna analiza podataka iz faze 3 za molnupiravir otkrila snažan pad efikasnosti, sve do nivoa koji se graniči sa beznačajnim.
Dok je Pfizerova konačna analiza ispitivanja objavila do 90 procenata zaštite od hospitalizacije ili smrti zbog COVID-19, efikasnost molnupiravira je čudno pala od privremene analize do konačnog izveštaja. U početku je Merck najavio da je molnupiravir pružio oko 50 posto zaštite od hospitalizacije ili smrti zbog COVID-19, ali je konačna analiza ispitivanja nekoliko sedmica kasnije otkrila da je efikasnost pala na jedva 30 posto.
Pored razočaravajućih podataka o efikasnosti, počela su da se postavljaju pitanja o bezbednosnom profilu leka, kako na individualnom tako i na društvenom nivou.
Molnupiravir je veoma drugačiji lek od Pfizerovog COVID antivirusnog leka Paklovid. Pfizerov lek je posebno usmeren na SARS-CoV-2, radeći na inhibiciji aktivnosti ključnog enzima koji virusu treba da se replicira. Molnupiravir, s druge strane, cilja na RNK viruse uopšte. Prvobitno je razvijen 2018. godine kao alat za lečenje gripa, a laboratorijski rad je otkrio da potencijalno deluje protiv drugih RNK virusa, uključujući ebolu i prvi SARS koronavirus.
Radi tako što generiše greške u transkripciji dok se virus replicira. Ovo u suštini proizvodi ogromnu količinu nizvodnih mutacija u virusu dok se replicira i to brzo dovodi do velike disfunkcije u virusnim kopijama.
Iako nisu zabeleženi značajni neželjeni efekti u kliničkom ispitivanju faze 3 molnupiravira, njegov poseban način delovanja zabrinuo je neke stručnjake koji tvrde da bi ovaj mutageni mehanizam teoretski mogao da izazove probleme u nekim brzorastućim ljudskim ćelijama. Dok je savetodavni panel FDA raspravljao o bezbednosti i efikasnosti molnupiravira krajem novembra, glavno bezbednosno pitanje koje su pokrenuli bilo je da li lek treba ponuditi trudnicama.
Nezavisno savetodavno veće je na kraju glasalo da preporuči odobrenje molnupiravira, ali rezultat je bio daleko od jednoglasnog. Podela 13-10 navela je predstavnika Mercka na sastanku da potvrdi da kompanija ne bi preporučila trudnicama da uzimaju lek. Međutim, predstavnik je takođe ukazao da ove odluke treba doneti u razgovoru između pacijenata i njihovih pojedinačnih lekara.
„Ne bismo preporučili njegovu upotrebu u trudnoći, a takođe bismo preporučili kontracepciju kod žena u reproduktivnom periodu“, rekao je predstavnik Mercka. „Ali mislim da je ideja da je na kraju lekar najbolja pozicija da odredi relativnu korist od rizika za svoje pacijente.
U izjavi FDA u kojoj je najavljeno odobrenje za hitnu upotrebu molnupiravira, ona prihvata da lek može da izazove štetu fetusu, ali je prestala da u potpunosti zabrani trudnicama da im se prepisuje lek.
„Molnupiravir je dozvoljen da se prepisuje trudnicama samo nakon što lekar koji ga je prepisao utvrdi da bi koristi od lečenja molnupiravirom nadmašile rizike za tog pojedinačnog pacijenta i nakon što lekar koji ga je prepisao saopšti poznate i potencijalne koristi i potencijalne rizike upotrebe molnupiravira tokom trudnoće za trudnicu“, navodi se u saopštenju FDA.
Pored pitanja efikasnosti ili individualne bezbednosti, neki stručnjaci su takođe postavili pitanje da li bi mutageni način delovanja molnupiravira mogao da ubrza šanse za pojavu novih varijanti. Lek koji namerno tera virus da mutira može, teoretski, da generiše mutacije koje ne ubijaju virus, već mu pomažu da postane virulentniji.
Zabrinutost je u ovoj fazi potpuno teoretska, ali je problem. Džejms Hildret, istraživač HIV-a sa Medicinskog koledža Mehari, bio je jedan od najglasnijih u savetodavnom panelu FDA koji je izrazio ovu zabrinutost. On je glasao protiv preporuke molnupiravira i ukazao na to da Merck nije učinio dovoljno da jasno kvantifikuje ovaj potencijalni rizik.
„Čak i ako je verovatnoća veoma mala, 1 od 10.000 ili 100.000, da će ovaj lek izazvati mutanta koji pobegne, a vakcine koje imamo ne pokrivaju, to bi bilo katastrofalno za ceo svet“, rekla je Hildret.
Hildret je nedavno rekao da je bio zbunjen konačnim odobrenjem leka od strane FDA. Hildret je na Tviteru postavila pitanje zašto bi bilo odobrenje za lek sa samo 30 odsto efikasnosti, poznatim rizicima urođenih mana i potencijalom da izazove mutaciju virusa, kada je sada dostupna još jedna pilula za COVID-19 koja deluje bolje i nema nijedan od ovih rizika.
VELIKI INTERVJU! Ovo je prvi korak ka slobodi koja je moguća samo ako radimo zajedno!
Majkl Lin, neurobiolog sa Univerziteta Stanford, bio je još iskreniji u svojoj kritici odobrenja FDA za molnupiravir, nazivajući to „najgorom odlukom u svojoj istoriji“. Lin tvrdi da nikada nije postojao lek kao što je molnupiravir odobren za široku upotrebu i da su već razvijene efikasnije bezbednije alternative.
„Najgori scenario koji nismo isključili je da će MOV (molnupiravir) dovesti do godina novih varijanti, sa ljudima koji će ga očajnički uzimati da se bore protiv novih varijanti koje proizvede, stvarajući začaranu petlju pozitivne povratne informacije, izazivajući nebrojene patnje i smrti“, piše Lin na Tviteru. „Nije li to dovoljno mračno da odloži ovu odluku dok nam Merk ubedljivo ne kaže koliko se funkcionalnih mutanata stvara i prenosi na svakih 1000 pacijenata na članove njihovih porodica, na primer?“
FDA ukazuje da je odmerila rizike i koristi od molnupiravira i smatra da je vredan truda s obzirom na trenutno stanje pandemije COVID-19. Jasno se navodi da ovo nije potpuno odobrenje za molnupiravir, već pre ograničeno odobrenje za upotrebu u hitnim slučajevima sa ograničenjima njegove upotrebe za odrasle starije od 18 godina sa visokim rizikom od teškog COVID-19 bez pristupa alternativnom lečenju.
„Na osnovu pregleda od strane FDA o ukupnosti dostupnih naučnih dokaza, agencija je utvrdila da je razumno verovati da molnupiravir može biti efikasan za lečenje blage do umerene COVID-19 kod određenih odraslih osoba kada je alternativno COVID-19 opcija lečenja koju je odobrila FDA nije dostupno ili klinički odgovarajuće“, navodi se u saopštenju FDA. „Agencija je takođe utvrdila da poznate i potencijalne koristi od molnupiravira, kada se koriste u skladu sa odredbama i uslovima odobrenja, te prevazilaze poznate i potencijalne rizike proizvoda.