Ukrajinska zastava u Slovačkom parlamentu dovela do polivanja vodom i svađom oko vojnog pakta sa Amerikom (VIDEO)
Slovački poslanik koji je mahao ukrajinskom zastavom poliven je vodom i ošamaren tokom napete debate o kontroverznom sporazumu oko vojnog pakta sa SAD, dok su hiljade protestovali ispred parlamenta u Bratislavi u utorak.
Slovačka vlada je već odobrila Sporazum o saradnji u oblasti odbrane, ali parlament, Narodna Rada, tek treba da glasa o njemu. U jednom trenutku, debata je prerasla u obračun između poslanika kada su dva poslanika koji su se protivila paktu, Andrej Medvecki i Peter Krupa iz Narodne stranke Naša Slovačka (LSNS), razvili slovačku zastavu na govorničkom podijumu.
Miroslav Ziak iz stranke Sloboda i solidarnost (SAS), koja podržava ovaj sporazum, odgovorio je podizanjem zastave Ukrajine. Njemu se pridružila i druga poslanica SAS-a Jana Bito Ciganikova i krenuli su ispred dvojice članova LSNS-a.
Na video snimku iz parlamenta se vidi kako Medvecky odvrće flašu vode, baca je u Ziakovo lice, a zatim poliva ukrajinsku zastavu. Lider LSNS-a Marek Kotleba je zatim dotrčao do podijuma, oteo ukrajinsku zastavu od Ziaka i skinuo masku sa njegovog lica.
Medveckog i Krupu su malo kasnije dobili ukor. Ziak je kasnije rekao da će podneti policijsku prijavu protiv Kotlebe zbog „krađe“ zastave. Ukrajinska ambasada u Bratislavi takođe je protestovala zbog incidenta.
U međuvremenu, hiljade Slovaka okupilo se ispred Narodne Rade mašući nacionalnim zastavama i transparentima na kojima je pisalo „Zaustaviti Američku Vojsku„, preneo je AP. Policija je saopštila da je sprečila neke od demonstranata da uđu u zgradu parlamenta.
https://twitter.com/Neshko67285609/status/1489964142064812039?s=20&t=Qx86rrF97h-IVCAwUlsNZg
Protest against US bases in Slovakia today pic.twitter.com/82EvypJH7C
— Funny lil man (@funnyfunnybot) January 27, 2022
Konfliktna situacija jevezana za sporazum koji bi omogućio SAD-u da koristi dve baze, Malacky-Kuchyna kod Bratislave i Sliaku u centralnoj Slovačkoj, u narednih 10 godina, dok će Slovačkoj dati 100 miliona dolara za njihovu modernizaciju.
Kritičari su tvrdili da bi to isprovociralo Rusiju i omogućilo SAD-u da rasporedi nuklearno oružje i možda trajno stacionira trupe u Slovačkoj. Američka ambasada i koaliciona vlada insistiraju, međutim, na tome da bi sporazum „pojačao sigurnost“ Slovačke i da su 23 druge članice NATO-a već potpisale slične sporazume.
Slovačka se pridružila i NATO-u i EU 2004. godine, samo 11 godina nakon što je postala nezavisna nakon “baršunastog razvoda” od Češke 1993. godine.