Ekolozi ćute dok TOKSIČNI farmaceutski otpad pluta četvrtinom svetskih reka
Četvrtina svetskih reka sadrži „potencijalno toksične nivoe“ farmaceutskih lekova, pokazalo je istraživanje. Beta blokatori, antibiotici, antidepresivi, lekovi za spavanje i antihistaminici su široko pronađeni u vodenim putevima u studiji Univerziteta u Jorku.
U rekama na svim kontinentima, uključujući Antarktik, pronađeni su tragovi „potrošnog materijala za život“ kao što su nikotin i kotinin, kofein i paracetamol. Studija upozorava da prisustvo ovih lekova predstavlja „pretnju po životnu sredinu i globalno zdravlje“.
To bi moglo uticati na slatkovodna staništa i divlje životinje, potkopati klimatske ciljeve i čak dovesti do otpornosti na antimikrobne lekove. Studija takođe navodi da bi povećani nivoi antibiotika u rekama mogli doprineti razvoju otpornih bakterija i podrivati efikasnost lekova.
Na stotine mrtvih ptica padaju sa neba u Meksiku! Kamera sve snimila (VIDEO)
Analizirano je više od 1.000 lokacija na 258 reka, uključujući Temzu, Amazon i reku Najrobi u Keniji.
Istraživači su otkrili da su „aktivni farmaceutski sastojci“ prisutni na nivou koji se smatra nebezbednim za vodene organizme u četvrtini.
Reke u Pakistanu, Boliviji i Etiopiji su neke od najzagađenijih, dok su reke na Islandu, Norveškoj i amazonskoj prašumi najmanje. U Velikoj Britaniji, 12 reka je ispitano i farmaceutski lekovi su pronađeni u svim osim Snoudonije u severnom Velsu.
Najkontaminiranija lokacija u Velikoj Britaniji bila je reka Klajd u Glazgovu.
Koncentracije u rekama Ujedinjenog Kraljevstva bile su u skladu sa evropskim lokacijama uopšteno.
Ko-vođa projekta dr Džon Vilkinson, sa Univerziteta u Jorku, rekao je: „Već više od dve decenije znamo da farmaceutski proizvodi prodiru u vodenu sredinu gde mogu da utiču na biologiju živih organizama.
„Ali jedan od najvećih problema sa kojima smo se suočili u rešavanju ovog pitanja je taj što nismo bili baš reprezentativni kada smo nadgledali ove zagađivače, sa skoro svim podacima fokusiranim na nekoliko odabranih oblasti u Severnoj Americi, zapadnoj Evropi i Kini.
„Kroz naš projekat, naše znanje o globalnoj distribuciji farmaceutskih proizvoda u vodenoj sredini je sada značajno poboljšano.“
Izveštaj je objavljen u časopisu Proceedings of the National Academi of Sciences. To je jedna od najobimnijih studija sprovedenih na globalnom nivou.