Kina postaje svetski lider i u oblasti veštačke inteligencije
Kina na sigurnom putu da postane svetski lider i u oblasti veštačke inteligencije.
Otkako je 1950-ih napravljen prvi korak u podučavanju kompjuterskih strategija društvenih igara, istraživanje veštačke inteligencije je prešlo dug put.
Posebno u 21. veku, mašinsko učenje i njegovo obećanje za poboljšanja algoritama u realnom vremenu kroz iskustvo i obezbeđivanje pristupa većem broju podataka postalo je najveći fokus istraživanja u ovoj oblasti. Na osnovu podataka dobijenih od projekta OECD.AI, Kina je na dobrom putu da nadmaši tradicionalne istraživačke elektronske moći veštačke inteligencije u narednim godinama.
Dok su SAD i dalje vodeće u svetu sa oko 150.000 istraživačkih radova o veštačkoj inteligenciji objavljenih 2021. godine, proizvodnja Narodne Republike Kine nije tako daleko zahvaljujući astronomskom porastu u poslednje dve decenije. Ova istočnoazijska zemlja prešla je broj istraživačkih radova o veštačkoj inteligenciji objavljenih u svakoj od 27 zemalja EU zajedno u 2008. i trenutno je na drugom mestu sa otprilike 138.000 radova koji su objavljeni u 2021.
Sveukupno, povećala je svoj istraživački učinak za 3.350 odsto u poslednje dve decenije.
Iako je istraživanje veštačke inteligencije dovelo do poboljšanja u pogledu produktivnosti u skoro svakom sektoru koji se može zamisliti, ono nije bez svojih nedostataka ako se ne kontroliše.
Na primer, Gizmodo istraga objavljena u decembru 2021. otkrila je da je PredPol, softver za predviđanje policije zasnovan na veštačkoj inteligenciji, navodno reprodukovao pristrasnost umesto da daje neutralne sudove zbog pristrasne prirode podataka na kojima je obučen, uglavnom ostavljajući pretežno bele četvrti van zemlje.
Nulta Tačka/Statista