Ovo je previše! Facebook vratio u funkciju stranicu Ukrajinskog neonacističkog bataljona Azov
Fejsbuk će privremeno dozvoliti svojim milijardama korisnika da hvale bataljon Azov, ukrajinsku neonacističku vojnu jedinicu o kojoj je ranije bilo zabranjeno da se slobodno raspravlja u skladu sa politikom kompanije o opasnim pojedincima i organizacijama, saznaje Intercept.
Promena politike, izmenjena ove nedelje, a vezana je za tekuću rusku vojnu akciju.
Bataljon Azov, koji funkcioniše kao naoružano krilo šireg ukrajinskog belog nacionalističkog pokreta Azov, počeo je kao dobrovoljačka antiruska milicija pre nego što se zvanično pridružio Nacionalnoj gardi Ukrajine 2014. godine; puk je poznat po svom tvrdokornom desničarskom ultranacionalizmu i neonacističkoj ideologiji koja je rasprostranjena među njegovim pripadnicima. Iako je poslednjih godina umanjila svoje neonacističke simpatije, afiniteti grupe nisu suptilni: vojnici Azova marširaju i treniraju u uniformama sa ikonama Trećeg rajha; njeno rukovodstvo se navodno udvaralo američkim alt-desničarskim i neonacističkim elementima; a 2010. godine, prvi komandant bataljona i bivši ukrajinski parlamentarac, Andrij Bilecki, izjavio je da je nacionalna svrha Ukrajine bila da „povede bele rase sveta u konačnom krstaškom ratu… protiv Untermenšena (podljudi) predvođenih Semitima“
Prema materijalima interne politike koje je pregledao The Intercept, Fejsbuk će „dozvoliti pohvale bataljonu Azov kada eksplicitno i isključivo hvali njihovu ulogu u odbrani Ukrajine ILI njihovu ulogu kao dela ukrajinske Nacionalne garde“. Interno objavljeni primeri govora koje Fejsbuk sada smatra prihvatljivim uključuju „Volonteri pokreta Azov su pravi heroji, oni su preko potrebna podrška našoj nacionalnoj gardi“; „“Napadnuti smo. Azov je hrabro branio naš grad poslednjih 6 sati”; i „Mislim da Azov igra patriotsku ulogu tokom ove krize“.
Materijali predviđaju da Azov i dalje ne može da koristi Fejsbuk platforme za potrebe regrutovanja ili za objavljivanje sopstvenih izjava i da će uniforme i transparenti puka ostati kao zabranjeni simboli mržnje, čak i dok se vojnici Azova mogu boriti noseći ih i pokazujući ih. U prećutnom priznanju ideologije grupe, memorandum daje dva primera postova koji ne bi bili dozvoljeni po novoj politici: „Gebels, Firer i Azov, svi su veliki modeli za nacionalnu žrtvu i herojstvo“ i „Bravo Azov za štiteći Ukrajinu i njeno belo nacionalističko nasleđe.”
MARIO ZNA i SAŠA BOROJEVIĆ- Vanredno uključenje- Posle Ukrajine na redu je Srbija-Sve su isplanirali
U izjavi za Intercept, portparol kompanije Erika Sakin je potvrdila odluku, ali je odbila da odgovara na pitanja o novoj politici.
Formalna zabrana Fejsbuka za Azov počela je 2019. godine, a puk, zajedno sa nekoliko povezanih pojedinaca kao što je Bilecki, su označeni pod zabranom kompanije protiv grupa mržnje, podložni njenim najstrožim ograničenjima „Tier 1“ koja sprečavaju korisnike da se bave „pohvalom, podrškom, ili zastupanje” entiteta sa crne liste na platformama kompanije. Facebook-ov ranije tajni spisak zabranjenih grupa i osoba, koji je The Intercept objavio prošle godine, kategorizovao je bataljon Azov zajedno sa Islamskom državom i Ku Kluks Klanom, grupama prvog reda zbog njihove sklonosti ka „ozbiljnim vanmrežnim štetama“ i „ nasilje nad civilima“.
Izveštaj Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava iz 2016. godine otkrio je da su vojnici Azova silovali i mučili civile 2014. godine.
Izuzeće će nesumnjivo stvoriti konfuziju za moderatore Fejsbuka, koji imaju zadatak da tumače zbrkana i povremeno kontradiktorna pravila cenzure kompanije pod iscrpljujućim uslovima. Dok korisnici Fejsbuka sada mogu hvaliti svaku buduću akciju na bojnom polju vojnika Azova protiv Rusije, nova politika napominje da je „svaka pohvala nasilja“ koju je počinila grupa i dalje zabranjena; nejasno je kakvu vrstu nenasilnog ratovanja kompanija očekuje.
Novi stav Fejsbuka o Azovu je „besmislen“ u kontekstu njegovih zabrana vanmrežnog nasilja, rekla je Dia Kajali, istraživač specijalizovan za efekte moderiranja sadržaja u stvarnom svetu u neprofitnoj organizaciji Mnemonik. „To je tipičan Fejsbuk“, dodao je Kajali, napominjući da, iako će izuzeće omogućiti običnim Ukrajincima da slobodnije razgovaraju o katastrofi koja se odvija oko njih, a koja bi inače mogla da bude cenzurisana, činjenica da su takva podešavanja politike neophodna odražava nefunkcionalno stanje Fejsbukove tajne crne liste- zasnovanu na politici opasnih pojedinaca i organizacija.
Njihove procene o tome šta je opasna organizacija uvek treba da budu kontekstualne; ne bi trebalo da postoji neka posebna izdvajanja za grupu koja bi inače odgovarala politici samo zbog određenog trenutka. Trebalo bi da imaju taj nivo analize sve vreme.
Iako ova promena može doći kao dobrodošla vest za kritičare koji kažu da široka, uglavnom tajna politika opasnih pojedinaca i organizacija može da uguši slobodno izražavanje na mreži, ona takođe nudi dodatne dokaze da Fejsbuk određuje koji je govor dozvoljen na osnovu spoljnopolitičkih presuda Sjedinjenih Država. Države. Prošlog leta, na primer, Motherboard je izvestio da je Facebook na sličan način napravio izuzetak od svoje politike cenzure u Iranu, privremeno dozvoljavajući korisnicima da objavljuju „Smrt Hamneiju“ na period od dve nedelje. „Mislim da je to direktan odgovor na spoljnu politiku SAD“, rekao je Kajali o izuzeću za Azov.
Tako je oduvek bilo kako funkcioniše … lista.