Bil Gejts: Ako svaka zemlja uradi ono što je uradila Australija, svet bi mogao da spreči sledeću pandemiju
Bil Gejts već mesecima upozorava na novu pandemiju koja se nazire na horizontu. A prema suosnivaču Majkrosofta, jedna zemlja je već postavila recept za uspešno ublažavanje pandemije.
„Ako svaka zemlja bude radila ono što je uradila Australija, onda ne biste sledeću epidemiju nazivali pandemijom“, rekao je Gejts, zdravstveni “filantrop” koji je uložio milijarde dolara u istraživanje vakcina, a ima udeo i u nekoliko farmaceutskih kompanija, na godišnjoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji ranije ovog meseca.
Sprečavanje da nova epidemija preraste u pandemiju bi gotovo sigurno sprečilo mnoge globalne posledice izazvane Covid-19. Ali, primetio je Gejts, to će verovatno zahtevati mnogo strožiju politiku u početnim danima buduće epidemije nego što je bio slučaj u većini zemalja protiv Covid-a.
I zemlje će morati da održavaju te politike tokom dugog vremenskog perioda, čak i potencijalno protiv pritiska javnosti.
Gejts je naveo odgovor Australije na Covid kao zlatni standard koji treba slediti. Zemlja je ove nedelje ponovo otvorila svoje međunarodne granice, prvi put od marta 2020. Tokom pandemije, građani koji se vraćaju u zemlju i odobreni međunarodni putnici morali su da budu u karantinu u hotelima koje čuvaju pripadnici policije i vojske. Australijske države su čak povremeno zaključavale svoje granice.
Stope vakcinacije u Australiji su takođe relativno visoke: 81% stanovništva zemlje je u potpunosti vakcinisano protiv Covid-a, prema podacima Univerziteta Džon Hopkins. Poređenja radi, manje od 65% SAD je trenutno potpuno vakcinisano, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
Australija se borila da suzbije Covid omikron varijantu. Prema podacima Univerziteta Džon Hopkins, 155 ljudi je umrlo tokom australijskog vrhunca Omikrona 28. januara. Ali omikron je na sličan način prošao kroz ostatak sveta, uglavnom nesmetano — i čini se da se stopa smrtnosti u Australiji već stabilizuje, sa prosekom od 7 dana od 38 dnevnih smrtnih slučajeva povezanih sa Covid-om, zaključno sa 23. februarom.
Postoji razlog da se veruje da je australijski plan možda bio manje uspešan negde drugde: njena populacija od skoro 26 miliona je relativno mala i to je ostrvo bez ikakvih kopnenih granica. Ali Gejts je to ipak nazvao „istinski izvanrednim“.
„Oni su organizovali dijagnostiku, sprovodili politiku karantina i imaju stopu smrtnosti različitu od drugih bogatih zemalja“, rekao je Gejts. “A svi su imali sposobnost da to urade”.
MARIO ZNA i SAŠA BOROJEVIĆ- Vanredno uključenje- Posle Ukrajine na redu je Srbija