Na ivici sukoba! Kina upozorava Tajvan
Kineski premijer Li Kećijang upozorio je na separatističke sklonosti i strano mešanje u Tajvan, za koji Peking smatra da je pod svojim suverenitetom. Kina želi da razvije mirne veze i konačno da se ujedini sa ostrvom, rekao je zvaničnik na godišnjoj parlamentarnoj sednici u subotu.
Svi mi, Kinezi sa obe strane Tajvanskog moreuza, treba da se okupimo da unapredimo veliki i slavni cilj podmlađivanja Kine – rekao je premijer.
Šef kineskog kabineta je to izneo dok je predavao svoj radni izveštaj članovima kineskog Nacionalnog narodnog kongresa (NPC), koji oni treba da odobre. NPC i posebno savetodavno telo, Kineska narodna politička konsultativna konferencija (CPPCC), započeli su u petak svoje dvonedeljne godišnje zasedanja.
Vladajuća Komunistička partija obično koristi godišnje sednice da iznese ekonomske i vojne planove za Kinu.
Ovogodišnja okupljanja su izuzetna jer se kasnije tokom godine očekuje da će predsednik Si Đinping nastaviti svoje vođstvo u zemlji za treći mandat bez presedana.
Amerika preti Pekingu sa ozbiljnim posledicama ako Kina pomogne Moskvi da izbegne sankcije
Tajvan je upravljao sobom od kineskog građanskog rata 1940-ih, tokom kojeg su se poražene nacionalističke snage povukle na ostrvo. Tajpej tvrdi da predstavlja volju kineskog naroda, ali većina sveta priznaje Peking u toj ulozi u okviru takozvane „politike jedne Kine“.
Tenzije oko Tajvana su se pojačavale poslednjih nekoliko godina usred nove prodaje oružja Vašingtona i poseta poluzvaničnih američkih delegacija, što Peking vidi kao podrivanje svojih pretenzija na ostrvo. Kina je pojačala vojne aktivnosti oko Tajvana, navodeći da je delovala kako bi uravnotežila slične poteze SAD.
Nedavno su se u zapadnim medijima spekulisale da bi Peking mogao da pokuša da silom preuzme ostrvo usred bezbednosne krize u Evropi izazvane ruskim vojnom akcijom u Ukrajini. Peking je odbio da osudi Moskvu zbog njene ofanzive i optužio je SAD i NATO da otvaraju put neprijateljstvima ignorišući zabrinutost ruske nacionalne bezbednosti. Moskva je saopštila da je njena akcija neophodana da bi se suzbile pretnje koje dolaze iz Ukrajine zbog puzeće ekspanzije NATO-a na Ukrajinu.
Drugi delovi Lijevih primedbi, koji se odnose na odnos Pekinga i Hong Konga, bili su uočljivo lišeni osuda stranog mešanja, što je uobičajeno u govorima kineskih zvaničnika od masovnih antivladinih protesta i nereda koji su zahvatili autonomni grad 2019. On umesto toga se fokusirao na potencijal ekonomskog rasta za Hong Kong, Makao i druge kineske gradove u oblasti Velikog zaliva.
Nulta Tačka/RT