FDA hitno menja protokol lečenja COVID-a u 8 država u SAD-u
Američki regulatori za lekove naložili su zdravstvenim radnicima u osam država da promene protokol lečenja COVID-a 19 jer postoje mogućnosti da dosadašnji protokoli nisu delotvorni protiv Omicron-a čija je prevalencija u porastu.
Uprava za hranu i lekove ( FDA ) saopštila je da se sotrovimab, monoklonska antitela koja se koriste za lečenje COVID-a 19, više ne može koristiti u Connecticutu, Maineu, Massachusettsu, New Hampshireu, New Jerseyu, New Yorku, Rhode Islandu i Vermontu.
Pružateljima usluga u Portoriku i Devičanskim ostrvima takođe je rečeno da više ne koriste stotrovimab.
Regulatori veruju da tretman, koji je dobio odobrenje za upotrebu u hitnim slučajevima u maju 2021., “ že malo verovatno biti efikasan protiv podvarijante BA.2″, navodi se u saopštenju FDA.
BA.2 je podvarijanta Omikrona, varijante virusa KPK (Komunističke partije Kine) .
Prema genomskom nadzoru koji su sproveli Centri za kontrolu i prevenciju bolesti, BA.2 je bio odgovoran za 12,6 posto slučajeva COVID-19 u Sjedinjenim Državama u sedmici koja se završila 5. marta. Ali agencija predviđa porast na 35 posto u nedelji koja se završila 19. marta.
Na osnovu procena, BA.2 je odgovoran za većinu slučajeva u državama u kojima je primena sotrovimaba sada ograničena.
FDA je u februaru naznačila da će morati da izmeni protokole.
LJUDI OVO MORAJU DA ČUJU- „Nauka“ je osmislila kako da porobi čovečanstvo- TESTIRANJA SU ZAVRŠENA
Nekoliko studija je pokazalo da sotrovimab ne deluje dobro protiv BA.2, uključujući i jednu objavljenu u magazinu Nature Medicine.
Međutim, GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology, proizvođači ovih lekova, rekli su da je testiranje pokazalo da je tretman zadržao neutrališuću aktivnost protiv BA.2.
Kompanije su u petak saopštile da su svesne poteza FDA i da se spremaju da pošalju paket podataka agenciji i drugim regulatornim telima koji pokazuju da veća doza sotrovimaba deluje protiv BA.2.
Tretmani protiv COVID-a 19 koji na prvi pogled deluju kao efikasni protiv BA.2 uključuju Pfizerovu pilulu, paxlovid; antivirusni lek Gilead Sciences poznat kao remdesivir; i nedavno odobreni bebtelovimab , monoklon koji proizvodi Eli Lilly, prema FDA.
FDA je prethodno ukinula odobrenje za REGEN-COV, monoklonski lek iz Regenerona, i odvojeni tretman od Eli Lillyja jer su laboratorijska ispitivanja pokazala da se ne drže dobro protiv Omikrona.
NultaTačka/ZeroHedge