Tviter cenzurisao akademika sa Oksforda jer je podelio članak sa Dejli Mejla o stvarnim brojevima umrlih od COVID-a
Twitter se i dalje bori protiv informacija povezanih s Covidom koristeći različite metode cenzure, uključujući cenzuru akademika i označavanje onoga što se čini kao legitimne vesti zasnovane na naučnim studijama kao „potencijalno neželjene ili nesigurne“.
Profesor Carl Heneghan, koji je na čelu Centra za medicinu zasnovanu na dokazima Univerziteta u Oksfordu, prošlog vikenda je ostao bez svog Twitter naloga koji ima preko 100.000 pratilaca jer je podelio link ka priči sa Dejli Mejla o oksfordskoj studiji o broju smrtnih slučajeva Covida u Velikoj Britaniji.
Studija je pokazala da je broj od 164.000 verovatno preuveličan, zahvaljujući greškama u načinu na koji su smrtni ishodi vode u bolnicama i staračkim domovima.
Uprkos činjenici da se Oksfordska studija oslanjala na pregled 800 odgovora na zahteve za slobodom informacija upućenih ovim institucijama kako bi donela svoje zaključke, Twitter-ovi „fektčekeri“ odlučili su da upozore na ovaj link, pokušavajući da razuvere one koji dele priču efektivnim nazivajući to lažnim vestima.
Ništa im nije sveto! Ukrajinci upali u crkvu i kidnapovali pravoslavnog sveštenika (VIDEO)
Heneghan je bio jedan od naučnika uključenih u izradu same objavljene studije a nije bio pošteđen ni Twitterove Covid cenzure: njegov nalog je zaključan zbog kršenja politike, dok je profesor optužen za širenje „obmanjujućih i potencijalno štetnih informacija u vezi sa Covid19.“ Povrh toga, Heneghan je upozoren da bi, ako nastavi s takvim „kršenjima“, mogao da bude trajno zabranjen.
U mejl izjavi poslanoj Mejlu , Heneghan je okarakterisao ponašanje Twittera oko kontroverzan koju su sam tviter, i njegovi „partneri“, odnosno „proverivači činjenica“, okarakterisali kao napad na slobodnu štampu.
Da stvar bude još gora, Twitter je morao da prizna da je oznaka „upozorenje“ sama po sebi lažna, jer je zaključak o članku rezultat greške. Ali na dobar stari Big Tech način društvenih medija, kompanija nije objasnila šta se tačno dogodilo, rekavši samo da je odluka „brzo poništena“.