Nova studija otkriva da bi putovanje kroz vreme moglo biti moguće
Putovanje kroz vreme je odavno u domenu naučnofantastičnih filmova, a ljudi samo sanjaju o mogućnosti da zavire u budućnost ili da se vrate u prošlost no čini se da to više neće biti samo pusti snovi.
Putovanje kroz vreme zapravo bi moglo biti moguće u stvarnom životu, sugerisao je fizičar Barak Šošani sa kanadskog univerziteta Brock u članku za The Conversation . Međutim, postoji fora.
Pre svega, tu je prozaično pitanje: da bi se stvorio vremeplov, bilo bi potrebno mnogo egzotične materije — materije sa negativnom energijom. Sva materija na Zemlji ima pozitivnu energiju, i iako kvantna mehanika sugeriše da se egzotična materija, u teoriji, može stvoriti, ona bi bila u premalim količinama i u prekratkim vremenskim periodima.
Drugo, prema Šošaniju, putovanje kroz vreme moglo bi pobeći sa stranica naučne fantastike, ali samo kada su uključene paralelne vremenske linije. To je zbog vremenskog paradoksa, ili paradoksa konzistentnosti.
U filmovima i knjigama, putnici kroz vreme su upozoreni da ne komuniciraju sa svojom prošlošću ili ne prave bilo kakve dramatične promene u istoriji – jer ako, na primer, iz nekog razloga ubiju sopstvenog dedu, to bi ih logično sprečilo da se uopšte rode.
Ovi paradoksi ukazuju na nemogućnost putovanja kroz vreme. Ali kada bi postojale paralelne vremenske linije koje bi putniku kroz vreme dozvoljavale da uskoči u alternativnu istoriju koja vodi ka alternativnoj sadašnjosti, onda ne bi bilo paradoksa.
MARIO ZNA i dr SEMIR OSMANAGIĆ- ONI neće odustati od svojih AGENDI ali postoji IZLAZ iz svega ovoga
Šošani tvrdi da to znači da putovanje kroz vreme može biti moguće ako naš svemir dopušta da više istorija na neki način koegzistiraju. Ovo je pitanje za sasvim drugu studiju koju fizičar već sprovodi uz pomoć svojih učenika.
„Moji studenti i ja trenutno radimo na pronalaženju konkretne teorije putovanja kroz vreme sa više istorija koja je u potpunosti kompatibilna sa opštom relativnošću. Naravno, čak i ako uspemo da pronađemo takvu teoriju, to ne bi bilo dovoljno da dokaže da je putovanje kroz vreme moguće, ali to bi barem značilo da putovanje kroz vreme nije isključeno paradoksima konzistentnosti“, rekao je Šošani u svom članku.
Napomenuo je da kvantna mehanika implicira mogućnost onoga što neki nazivaju „multiverzumom“. Jedan dobro poznati primer je paradoks Schrödingerove mačke. U jednoj vremenskoj liniji mačka u kutiji umire, dok u drugoj, paralelnoj, preživi.
Dakle, čini se da ako naš svemir zaista može da podnese višestruke istorije, onda bismo zaista mogli putovati kroz vreme – iako bismo i dalje bili više gledaoci nego glumci, s obzirom da se ništa ne može promijeniti.