Transhumanisti zaista žele da postignu besmrtnost
Renesansni filozof Montenj je šaljivo rekao da nas „smrt svakog trenutka drži za vrat“. Mogao je da doda: dok nas, konačno, ne zadavi. Ali šta ako bismo znali kako da izbegnemo smrtno gušenje? Šta ako bismo mogli da izbegnemo smrt i da živimo večno?
Besmrtnost može izgledati kao stvar naučne fantastike, ali sve više postaje fokus prave nauke. Gugl je 2013. godine pokrenuo Calico, biotehnološku firmu čiji je cilj da „reši“ smrtnost. U međuvremenu, suosnivač PayPal-a Peter Thiel obećao je da će se „boriti“ sa smrću. Prošle godine je objavljeno da je predsednik Amazona Džef Bezos investirao u Altos Labs, kompaniju koja planira da „podmladi“ ćelije kako bi „preokrenula bolest“. (Bezos je vlasnik The Washington Post.)
Postoji čak i start-up koji razvija lekove kako bi psi mogli duže da žive. Planirano je da klinička ispitivanja počnu ove godine. Ako rezultati budu dobri, plan je da se ista nauka primeni na ljude.
Besmrtnost – ili anti-aging, kako ga istraživači trezveno nazivaju – je sledeća velika stvar. Procene pokazuju da vrednost industrije iznosi neverovatnih 610 milijardi dolara do 2025.
Od Silicijumske doline do Kembridža u Engleskoj, naučnici pišu najnovije poglavlje u mukotrpnoj istoriji naše potrage za večnim životom. To je istorija koja seže daleko u prošlost.
Zauvek smo pokušavali da živimo večno. Najstarija priča naše vrste, „Ep o Gilgamešu“, govori o toj čežnji.
Urezan na glinenim pločama pre četiri milenijuma u Mesopotamiji, odnosi se na kralja Gilgameša sa gigantskim mišićima i još većim egom. Nakon smrti svog najboljeg prijatelja, Gilgameš je primoran da se suoči sa sopstvenom smrtnošću. “Moram li i ja da umrem?”
MARIO ZNA i dr SEMIR OSMANAGIĆ- ONI neće odustati od svojih AGENDI ali postoji IZLAZ iz svega ovoga