Bil Gejts upozorava na Ilona Maska: On bi mogao da pogorša situaciju ukoliko dozvoli slobodu govora na Tviteru
Suosnivač Majkrosofta Bil Gejts priprema se za potencijalne probleme kada njegov kolega milijarder Ilon Mask dovrši kupovinu Twittera, rekavši da bi zagovornik slobode govora mogao učiniti dezinformacije još rasprostranjenijim ako propusti da nastavi politiku cenzure.
„On bi zapravo mogao da pogorša situaciju“, rekao je Gejts o Masku u sredu u intervjuu za Wall Street Journal. Dodao je da Južnoafrikanac ima „zapanjujuću“ evidenciju u izgradnji uspešnih poslova u Tesli i SpaceX-u tako što je bio hrabriji od konkurenata i „stvarno to pokazao“.
„Malo sumnjam da će se to dogoditi ovog puta, ali trebamo imati otvoren um i nikada ne potcenjivati Elona“, rekao je Gejts. „Šta mu je cilj? Gde govori o otvorenosti, kako se oseća kada je reč o onima koji govore da vakcine ubijaju ljude ili da Bil Gejts prati ljude? Da li je to jedna od stvari za koje misli da treba da se šire? Tako da je i dalje… Nije sasvim jasno šta će da uradi.”
Bill Gates commented on Elon Musk's plan to purchase Twitter and how he could make misinformation online worse. #WSJCEOCouncil https://t.co/0E4mtWvjQI pic.twitter.com/xkQMpurrcO
— The Wall Street Journal (@WSJ) May 4, 2022
Gejts je tvrdio da vlade i kompanije društvenih medija nisu uspele u potpunosti uništiti lažne komentare vezane za pandemiju Covid-19. „Kada nemate vođe od poverenja koji govore o vakcinama, platformama je prilično teško da rade protiv toga“ , rekao je on. „Tako da mislim da imamo problem sa liderstvom i problem sa platformom.”
Mask je prošle nedelje postigao dogovor s Twitterom o kupovini kompanije za 44 milijarde dolara. On je obećao da će vratiti slobodu govora platformi, izazvavši strahove u Beloj kuće do Silicijumske doline zbog mišljenja da Twitter više neće cenzurisati komentare koje establišment naziva „dezinformacijama“. Administracija predsednika Džoa Bajdena objavila je planove za stvaranje Odbora za upravljanje dezinformacijama samo dva dana nakon što su direktori Twittera pristali da prihvate Maskovu ponudu.
Međutim, utvrđivanje da li je govor lažan često je u oku posmatrača. Na primer, neki komentari koji su cenzurisani na početku pandemije – kao što je ideja da je virus nastao u kineskoj laboratoriji – postali su mejnstrim u kasnijim mesecima. Žena izabrana da predvodi Odbor za upravljanje dezinformacijama, Nina Jankowicz, i sama je širila lažne teorije zavere, kao što je odbacivanje skandala sa laptopom Hantera Bajdean kao „operacije ruskih službi“.
Mask je tvrdio da je “sloboda govora temelj funkcionalne demokratije”. Rugao se onima koji su kritikovali njegov dogovor na Twitteru, rekavši: „Ekstremna reakcija antitiela onih koji se boje slobode govora govori sve.“
Intervju Wall Street Journala usledio je dan nakon što je Gejts rekao za NBC News da bi možda trebali postojati zakoni „koji uspostavljaju bolju ravnotežu slobode govora u odnosu na teorije zavere koje zbunjuju ljude“. U sredu je rekao da je ranije mislio da će „ljudski sud“ biti dovoljno jak da obuzda širenje apsurdnog lažnog govora.
„Do sada, barem pod stresom pandemije, to nije sprečilo ludačke stvari da izađu napolje i na neki način opstanu među ljudima“, rekao je Gates.
Nekoliko dana pre nego što je postigao dogovor s Twitterom, Mask je optužio Gejtsa da je prodao deonice Tesle na kratko – u suštini se kladio na pad deonica proizvođača električnih vozila. Odbio je sastanak na kojem se razgovaralo o filantropiji sa Gejtsom nakon što je čuo da softverski magnat skraćuje deonice , navodno rekavši: „Žao mi je, ne mogu ozbiljno shvatiti vašu filantropiju idete protiv Tesle“.