Peking poslao oko 30 aviona na Tajvan- Tajpeji digao svoju avijaciju zbog mogućeg direktnog konflikta
Ratni avioni tajvanskog ratnog vazduhoplovstva krenuli su da presretnu oko 30 kineskih vojnih aviona dok su ulazili u zonu protivvazdušne odbrane ostrva, izvestile su u ponedeljak vlasti u Tajpeju.
Prema tajvanskom ministarstvu odbrane, 22 od tih aviona bili su borbeni avioni, a ostatak su sačinjeni od letelica za elektronsko ratovaNnje, ranog upozorenja i protivpodmorničkih aviona.
Eskadrila kineskog ratnog vazduhoplovstva približila se ostrvu Pratas pod tajvanskom kontrolom u severnom delu Južnog kineskog mora. Iako se nalazi oko 450 km (280 milja) od samog Tajvana, ostrvo i vode koje ga okružuju deo su republičke takozvane zone za identifikaciju protivvazdušne odbrane (ADIZ), ne treba ih mešati sa užim vazdušnim prostorom republike.
Osim što je poslao svoje borbene avione u to područje, Tajpej je rekao da je takođe aktivirao svoju raketnu odbranu, koja je nadzirala nadolazeću letelicu.
Tajvanski vojni zvaničnici opisali su upad kao najveći te vrste od 23. januara, kada je 39 kineskih aviona prešlo u ADIZ.
Peking još nije komentarisao najnoviji incident. Ranije je kineska vlada opisala slične epizode kao vežbe koje imaju za cilj zaštitu suvereniteta zemlje.
Sudbina CELOG SVETA je na samo par meseci OD NAS- „ELITE“ se ovoga plaše
Tajvan, kojeg Kina smatra delom svoje teritorije, zabeležio je porast broja upada koje su izvele vazdušne snage i mornarica Pekinga u poslednje dve godine. Tajpej takve akcije opisuje kao ništa drugo do rat u „ sivoj zoni “, koji očigledno ima za cilj da istroši vojsku ostrva, kao i da testira njegovu odbranu.
Samo prošle nedelje, Kina je objavila da je njena vojska izvela vežbe u blizini Tajvana, opisujući ih kao “ svečano upozorenje “ Tajpeju protiv njegovog “ dosluha “ sa SAD.
Saopštenje je usledilo ubrzo nakon što je američki predsednik Džo Bajden prošle nedelje u Tokiju sugerisao da će Vašington poslati svoju vojsku da brani samoupravno ostrvo ako ga Kina napadne, u onome što bi predstavljalo veliki prekid američke dugogodišnje politike „ strateške dvosmislenost. ” Međutim, najviši američki zvaničnici, uključujući samog Bajdena i državnog sekretara Entonija Blinkena, kasnije su kvalifikovali kontroverznu primedbu, insistirajući da Vašington nije odstupio od svog ranijeg stava, koji, između ostalog, uključuje i poštovanje principa tzv. .
Tajvan je samoupravna teritorija kojom de facto vlada tamošnja vlada od 1949. godine, kada je gubitnička strana u kineskom građanskom ratu pobegla na ostrvo i tamo uspostavila administraciju. Peking smatra tajvanske vlasti separatistima, insistirajući da je ostrvo neotuđivi deo Kine.
Poslednjih godina, najviši kineski zvaničnici, uključujući predsednika Si Jinpinga, otvoreno su rekli da Peking neće isključiti upotrebu sile kako bi osigurao ‘ponovno ujedinjenje’ Tajvana s kopnom.
Vlasti u Tajpeju su na sličan način upozorile da će braniti ostrvo zubima i noktima u slučaju kineske invazije.
Prema principu jedne Kine, velika većina zemalja se suzdržava od zvaničnog priznanja nezavisnosti Tajvana.
Tajvan je, međutim, godinama uživao široku diplomatsku i vojnu podršku SAD-a, koje održavaju nezvanične odnose sa ostrvom. Nedavno su visoke ličnosti u Vašingtonu i Taipeiju dale nekoliko izjava, ukazujući da dve zemlje planiraju da ojačaju svoje veze.