WEF: Uspon digitalnih valuta centralne banke za pet godina
Postojala je duga lista otkrića stvari koje su izašle sa nedavnog sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, ali jedno pitanje koje je možda prošlo ispod medijskog radara uključuje komentare generalnog direktora Mastercard-a Majkla Mibaha tokom diskusije o budućnosti prekograničnih plaćanja između nacija.
Mibah, koji je učestvovao na panelu o digitalnim valutama centralne banke na WEF-u i čiji je domaćin bio Globalni poslovni savet za blokčejn, bio je jedan od retkih učesnika koji je bio voljan da sugeriše da bi SWIFT sistem, kojim su dugo dominirali zapadni interesi, mogao da postane zastareo sa proliferacijom digitalnih valuta među centralnim bankama.
U početku su to mediji odbacili kao „teoriju zavere“ pre samo nekoliko godina, šaputanja o CBDC-ima su odjednom postala mejnstrim i blokčejn tehnologije su zauzele centralno mesto u Davosu 2022. Federalne rezerve su čak započele aktivnu javnu diskusiju procenjujući slučaj maloprodaje proizvoda digitalnim valutama.
Malo je ljudi u Davosu bilo spremno da prizna ishod koji je generalni direktor kompanije Mastercard predložio, tvrdeći da će SWIFT nastaviti svoju prevagu decenijama. Ipak, skoro svaka velika centralna banka u svetu sada sprovodi program digitalne valute, a MMF je bio izuzetno glasan u pogledu potrebe za globalnim sistemom digitalnih valuta u bliskoj budućnosti kako bi se obezbedila „stabilnost“ suočena sa nacionalnom inflatornom krizom.
Videli smo trend razvoja među istočnim trgovinskim partnerima koji zaobilaze sankcije NATO-a nakon rata u Ukrajini. Nakon što je blokiran pristup SWIFT mreži za prenos, koja omogućava vladama i centralnim bankama da brzo i precizno razmenjuju podatke i prenose ogromne sume kapitala, Rusija i njeni saveznici traže alternativne opcije. Kremlj je često govorio o korišćenju kriptovaluta i digitalnih valuta za zaobilaženje ograničenja, a Kina trenutno uspostavlja digitalne proizvode koji bi radili izvan SWIFT-a i CHIPS sistema poravnanja (Clearing House Interbank Payment System).
Čini se da zapadne sankcije samo ubrzavaju globalno udaljavanje od struktura denominiranih u dolarima, ali naravno, to bi moglo biti upravo ono što globalne institucije poput WEF-a i MMF-a žele. Sa mnoštvom novih CBDC-a u igri, fluktuacije cena mogu biti jednako nestalne kao što su bile sa bitkoinom i drugim kriptovalutama. To znači da bi kupovna moć bila previše nepredvidiva za prosečnog potrošača. Ovo postavlja teren za grupe poput MMF-a i WEF-a da „spasu stvar” uspostavljanjem globalnog sistema, verovatno u okviru SDR (Special Drawing Rights), u ime homogenizacije i stabilizacije različitih CBDC tržišta u jedan centralizovani entitet.