Američki general Mark Majli: Amerika više nije neprikosnovena globalna sila
Najviši oficir američke vojske uputio je izazov sledećoj generaciji vojnika da pripreme američku vojsku za borbu u budućim ratovima koji neće mnogo ličiti na ratove današnjice.
Armijski general Mark Majli, predsedavajući Združenog generalštaba oružanih snaga SAD, predstavio u svom govoru mračnu sliku sveta koji postaje sve nestabilniji, sa velikim silama koje nameravaju da promene globalni poredak. Poručio je kadetima koji diplomiraju na Vojnoj akademiji SAD u Vest Pointu da će oni snositi odgovornost da se postaraju da Amerika bude spremna.
– Potencijal za značajan međunarodni sukob između velikih sila se povećava, a ne smanjuje. Svako nadmetanje sa kojim smo imali iskustva poslednjih 70 godina, brzo se zatvara, a Sjedinjene Države će, u stvari, već biti izazvane u svakom domenu ratovanja – svemira, sajber prostora, pomorstva, vazduha i, naravno, kopna.
Amerika, rekao je, više nije neprikosnovena globalna sila. Umesto toga, u Evropi je testira ruska agresija, u Aziji dramatični ekonomski i vojni rast Kine, kao i nuklearne i raketne pretnje Severne Koreje, a na Bliskom istoku i Africi nestabilnost koju donose teroristi. Praveći paralelu sa onim što vojni zvaničnici vide u ratu Rusije protiv Ukrajine, Majli je rekao da će budući rat biti veoma složen, sa neuhvatljivim neprijateljima i gradskim borbama za koje je potrebno precizno oružje dugog dometa i nove napredne tehnologije. SAD su ukrajinskoj vojsci žurno već poslale nove, visokotehnološke dronove i drugo oružje – u nekim slučajevima opremu koja je bila tek u ranim prototipskim fazama. Oružje kao što su bespilotne letelice Kamikaze „Svičblejd“, koje se lansiraju „s ramena“, koriste se protiv Rusa, iako su još u fazi razvoja, prenosi Glas Amerike izveštaj AP.
I kako se rat u Ukrajini pomerio – od neuspešne bitke Rusije da zauzme glavni grad Kijev u oštru urbanu bitku za gradove u istočnom regionu Donbasa – tako se povećala i potreba za različitim vrstama oružja. Početne nedelje rata bile su fokusirane na precizno oružje dugog dometa kao što su projektili „Stinger“ i DŽavelin“, ali sada je naglasak na artiljeriji i povećanju isporuka haubica. I tokom narednih 25 do 30 godina, fundamentalni karakter rata i njegovog oružja nastaviće da se menjaju. Američka vojska, rekao je Majli, ne može da se drži starih koncepata i oružja, ali mora hitno da modernizuje i razvije snagu i opremu koja može da odvrati ili, ako je potrebno, pobedi u globalnom sukobu. A diplomirani oficiri, rekao je, moraće da promene način na koji američke snage razmišljaju, treniraju i bore se.
Kao budući vojni lideri, rekao je Majli, novoskovani potporučnici će se boriti sa robotizovanim tenkovima, brodovima i avionima, oslanjajući se na veštačku inteligenciju, sintetička goriva, 3-D manufakturu i ljudski inženjering.
– Vaša generacija će nositi teret i odgovornost da održi mir, da obuzda i spreči izbijanje rata velikih sila – rekao je on.
MARIO ZNA i VANJA ELEZ- „ELITA“ je na kolenima- SPREMNI SU NA SVE da bi ostvarili cilj POROBLJAVANJA