Nemački zvaničnici upozoravaju na EKONOMSKO/ENERGETSKU apokalipsu
Nestašica gasa i visoke cene izazvaće „udarne talase kroz zemlju“, što će dovesti do toga da stanodavci prekinu grejanje za stanare i do rasprostranjenih bankrota kompanija, upozorio je Klaus Miler, šef nemačke Federalne mrežne agencije, koja je regulatorna kancelarija za struju, gas, telekomunikacije, poštanske usluge i železnička tržišta.
Miler daje sumornu sliku o krizi u intervjuu za nemački list Rheinische Post, rekavši da će ona „poslati šokove širom zemlje. Banke će održati svoje poslovanje kreditima, a posrnule kompanije će pasti u stečaj”.
Milerova kancelarija, koja je savezna agencija u okviru Saveznog ministarstva za ekonomska pitanja i klimatske mere, ima pogled iz ptičje perspektive na ekonomsku situaciju u Nemačkoj i takođe poseban uvid u to kako će se ekonomski uslovi razvijati u budućnosti.
Miler kaže da očekuje da će cene gasa nastaviti da rastu, što će rezultirati povećanom inflacijom koja ide dalje od energije. On takođe upozorava da će tokom zime biti dramatičan nedostatak gasa, što bi moglo dovesti do toga da gazde odbiju da uključe grejanje podstanarima kako bi uštedeli na energiji. Zauzvrat, Nemci će možda morati da se bore sa hladnijim stanovima.
U znak da nemačka vlada radi pod pretpostavkom da bi se zimi mogla razviti potencijalna kriza, već se govori o potencijalnom smanjenju potrebe za grejanjem za stanodavce.
„Zakon o zakupu predviđa da stanodavac mora da prilagodi sistem grejanja tokom perioda grejanja tako da minimalna temperatura bude između 20 i 22 stepena Celzijusa. Vlada bi mogla privremeno da smanji zahteve za grejanjem za stanodavce. O tome razgovaramo sa političarima“, rekao je Miler.
Vlada je već podstakla kompanije i građane da smanje potrošnju energije, ali taj pritisak može doći u obliku novih zakona i propisa u budućnosti, pri čemu je Miler pozvao na veći pritisak da se uštedi gas. Iako je Nemačka insistirala na opštoj zabrani uvoza ruske nafte, zemlja se u velikoj meri oslanja na prirodni gas iz Rusije. Ako bi Rusija smanjila gas u kritičnim zimskim mesecima ili čak ograničila isporuke, to bi moglo dovesti do kritične štete po nemačku ekonomiju, na scenario na koji su stručnjaci za energetiku već upozoravali.
Nemcima neće biti samo hladnije u stanovima, već će se kompanije suočiti i sa masovnim bankrotima, rekao je Miler. Međutim, on je rekao da bi vladine politike mogle pomoći u ublažavanju finansijskih gubitaka i očuvanju kritičnih zaliha gasa. On je rekao da želi da podstakne kompanije da štede gas uz pomoć šeme bonusa.
„Želimo da uspostavimo mehanizme da kompanije koje dobrovoljno odustanu od gasnih kvota nagradimo premijom. Uvek je bolje kada se prilagođavanje vrši preko cena, a ne putem direktne državne intervencije”.
Miler je takođe pesimističan u pogledu kretanja cena u Nemačkoj i očekuje da će se situacija pogoršati.
„Cene gasa za privatna domaćinstva su se već višestruko povećale u odnosu na predratni period. Za stanare može biti neprijatno iznenađenje ako dospeju velika zaostala plaćanja“, rekao je on, misleći na činjenicu da će mnogi Nemci dobiti iznenađujuće račune na kraju obračunskog ciklusa ako cene energije porastu.