UDARNO! NT donosi novu studiju koja govori O SMRNOSTI IZAZVANIM NOŠENJEM MASKI! „Foegenov Efekat“
Najnovija studija objavljena u naučnom časopisu Medicine govori o velikoj štetnosti po ljudsko zdravlje koje su prouzrokovale maske koje su služile kao sredstvo „odbrane“ od COVID-a 19 te uvođene kao obavezne za nošenje što kod odraslih ljudi što kod dečjeg uzrasta.
„Rezultati ove studije snažno ukazuju na to da su obavezne maske zapravo uzrokovale oko 1,5 puta veći broj smrtnih slučajeva ili ~50% više smrtnih slučajeva u poređenju sa periodima kada maska nije bila obavezna.
Redakcija Nulte Tačke prenosi detalje sažetog ili abstraktnog dela ove naučno medicinske studije u nastavku teksta.
„Opsežni dokazi u literaturi podržavaju obaveznu upotrebu maski za lice kako bi se smanjila stopa infekcije teškim akutnim respiratornim sindromom coronavirus 2 , koji uzrokuje bolest koronavirusa (COVID-19). Međutim, efekat upotrebe maske na tok bolesti i dalje je kontroverzan. Ova studija imala je za cilj da utvrdi da li je obavezna upotreba maski uticala na stopu smrtnosti u Kanzasu, SAD između 1. avgusta i 15. oktobra 2020.
Ova studija je primenila sekundarne podatke o ažuriranim slučajevima, obaveznim nošenjem maski i demografskim statusom koji se odnose na državu Kanzas, SAD. Na temelju ovih podataka sprovedena je analiza paralelizacije temeljena na podacima ovog okruga. Rezultati su kontrolisani izvođenjem višestrukih analiza osetljivosti i negativne kontrole.
Analiza paralelizacije zasnovana na podacima na nivou okruga pokazala je da su u Kanzasu, okruzi sa merom obaveznog nošenja maski imali značajno veće stope smrtnosti od okruga bez takve obaveze za maske, sa stopom rizika od 1,85 (95% interval pouzdanosti [95% CI]: 1,51–2,10 ) za smrtne slučajeve uzrokovane COVID-om 19. Čak i nakon prilagođavanja broja „zaštićenih osoba“, odnosno broja osoba koje nisu bile zaražene u grupi sa obaveznim maskama u odnosu na grupu bez maske, stopa rizika je ostala značajno visoka na 1,52 (95% CI: 1.24–1.72). Analizom viška mortaliteta u Kanzasu, ova studija utvrđuje da se preko 95% ovog efekta može pripisati isključivo COVID-u 19.
Ovi nalazi upućuju na to da upotreba maski može predstavljati još nepoznatu pretnju korisniku umesto da ga štiti, zbog čega maska zahteva diskutabilnu epidemiološku intervenciju.
Uzrok ovog trenda je ovde objašnjen korišćenjem teorije “Foegenovog efekta”; odnosno duboko ponovno udisanje hiperkondenzovanih kapljica ili čistih viriona uhvaćenih u maskama za lice jer kapljice mogu pogoršati prognozu i mogu biti povezane sa dugoročnim efektima infekcije COVID-a 19. Dok je “Foegenov efekat” dokazan in vivo na životinjskom modelu, potrebna su dalja istraživanja da bi se u potpunosti razumeo.
STUDIJA- Foegen efekat – Mehanizam pomoću kojeg maske za lice doprinose stopi smrtnosti slučajeva COVID-19