Postoje šanse da je COVID 19 došao iz Američke biolaboratorije tvrdi šef iz prestižnog medicinskog časopisa LANSET
Covid-19 nije izašao iz nekog prirodnog rezervoara, već „iz američke laboratorijske biotehnologije“ nesrećnim slučajem, tvrdi svetski poznati ekonomista i pisac Džefri Saks, govoreći na konferenciji koju je sredinom juna u Španiji organizovao think tank GATE Center.
Dok je predstavljao ovu „provokativnu izjavu“, Saks je sugerisao da je u toku, jer predsedava komisijom za Covid-19 u prestižnom medicinskom časopisu The Lancet.
„Dakle, po mom mišljenju, to je greška biotehnologije, a ne slučajnost prirodne infekcije“, ponovio je on.
Akademik je primetio da, iako „ne znamo sa sigurnošću“ da li je to slučaj, postoji „dovoljno dokaza“ koji ukazuju na to, koje „treba ispitati“. Saks se požalio da se ova verzija, međutim, „ne istražuje, ni u Sjedinjenim Državama, ni bilo gde“.
Još u maju, Saks, zajedno sa profesorom molekularne farmakologije i terapeutike sa Univerziteta Kolumbija Nilom Harisonom, napisao je članak u Proceedings of the National Academy of Sciences, sugerišući da je Covid-19 nastao u laboratoriji. U listu su dva akademika pozvala na veću transparentnost od strane američkih federalnih agencija i univerziteta, tvrdeći da mnogi relevantni dokazi nisu obelodanjeni.
Baze podataka o virusima, biološki uzorci, virusne sekvence, komunikacija putem e-pošte i laboratorijske sveske mogu pomoći da se rasvetli poreklo pandemije, kažu Saks i Harison. Međutim, nijedan od ovih materijala nije bio podvrgnut „nezavisnoj, transparentnoj i naučnoj kontroli“, tvrdili su.
Kao pokazatelj da je Covid 19 nastao u laboratoriji, autori su izneli činjenicu da je sekvenca od osam aminokiselina na kritičnom delu šiljastog proteina virusa slična sekvenci aminokiselina koja se nalazi u ćelijama koje oblažu ljudske disajne puteve.
U stvari, Saks nije prvi koji je sugerisao da se smrtonosni virus nije pojavio prirodno.
Iako ne postoje ubedljivi dokazi koji bi pratili poreklo Covid-19 van razumne sumnje, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u februaru 2021. zaključila da je najverovatnije prenet sa životinje, verovatno slepog miša, na ljude.
Veoma zarazni virus je prvi put identifikovan u Vuhanu, u Kini, krajem 2019. Potom se brzo proširio globalno, sa nekoliko talasa koji su odneli milione života do maja 2022, prema navodima SZO.
Nulta Tačka/RT