INTERSEKCIONALNOST! SZO revidira priručnik o rodnoj i seksualnoj „RAZNOLIKOSTI“
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) započela je proces revizije priručnika za obuku o borbi protiv diskriminacije za medicinske menadžere kako bi se uverila da on uključuje najnovija razmišljanja o „rodnoj i seksualnoj raznolikosti“.
Priručnik za „gender mainstreaming“, prvi put objavljen 2011. godine, biće ažuriran „u svetlu novih naučnih dokaza i konceptualnog napretka o rodu, zdravlju i razvoju“, saopštila je SZO u sredu. Široko korišćeni materijali za obuku koriste se u radionicama za zdravstvene menadžere kako bi se smanjile rodno zasnovane nejednakosti u medicinskim uslugama.
Revizije priručnika će uključivati „širi pristup od nebinarnih pristupa rodu i zdravlju kako bi se prepoznala rodna i seksualna raznolikost – ili koncepti koji su rodno identifikovani i postoje u kontinuitetu i da pol nije ograničen samo na muškarce ili žene“, saopštila je grupa.
Na primer, ažuriranje će naglasiti „intersekcionalnost“, pokazujući kako „dinamika rodne moći interaguje sa drugim hijerarhijama privilegija ili nedostataka, što rezultira nejednakošću i različitim zdravstvenim ishodima za različite ljude“, dodaje SZO.
Takvo uputstvo nagoveštava značajnu promenu u načinu na koji SZO postavlja rodna pitanja. Kada je originalni priručnik debitovao 2011. godine, grupa je govorila o korišćenju radionica za „poboljšanje zdravlja žena i devojčica“. Pozvao je na uključivanje „žena i muškaraca“ u zdravstvene odluke koje utiču na njihove živote i promovisanje jednakosti tako što će se baviti determinantama medicinskih ishoda za „muškarce i dečake, žene i devojčice“.
U najavi od srede nije bilo referenci na muškarce, žene, dečake ili devojčice; niti se u dokumentu SZO sa pitanjima i odgovorima o projektu ažuriranja pominju takvi ljudi.
SZO, koju prvenstveno finansiraju SAD i druge velike vlade, poslednjih godina pokazuje sve veću osetljivost na političku korektnost. Samo prošlog meseca, grupa je rekla da će pronaći manje uvredljivo ime za virus majmunskih boginja, nakon što su se istraživači bolesti požalili da je to ime „diskriminatorno“ i „stigmatizirajuće“.
Nulta Tačka/RT