Gasprom: Ne garantujemo Evropi snabdevanje gasom zbog vanrednih okolnosti
Gasprom je poručio kupcima u Evropi da ne može da garantuje snabdevanje gasom zbog „vanrednih” okolnosti, čime se povećava ekonomski konflikt sa Zapadom.
U pismu ruskog državnog gasnog giganta od 14. jula navodi se da proglašava višu silu u pogledu snabdevanju, počev od 14. juna.
Poznata kao klauzula o „božjem činu“, viša sila je standard u poslovnim ugovorima i navodi ekstremne okolnosti koje oslobađaju stranu od njenih zakonskih obaveza.
Iz Gasproma (GAZP.MM) nisu odmah komentarisali višu silu.
Uniper, najveći nemački uvoznik ruskog gasa, bio je među kupcima koji su rekli da su dobili pismo i da su tu tvrdnju formalno odbacili kao neopravdanu.
Nisu dali na uvid ovo pismo, ali je izvor, koji je tražio da se ne identifikuje zbog osetljivosti pitanja, rekao da se viša sila odnosi na snabdevanje gasovodom Severni tok 1, glavni put snabdevanja Nemačke i dalje.
Protoci kroz cevovod su na nuli jer je veza podvrgnuta godišnjem održavanju koje je počelo 11. jula i trebalo bi da se završi u četvrtak.
Evropa se plaši da bi Moskva mogla da zadrži gasovod kao odmazdu za sankcije uvedene Rusiji, što bi pojačalo energetsku krizu koja rizikuje da region dovede u recesiju.
Već 14. juna Gasprom je smanjio kapacitet gasovoda na 40% Evropi, navodeći kao razlog odlaganje turbine koju je u Kanadi održavao dobavljač opreme Siemens Energy.
Kanada je poslala turbinu za gasovod Severni tok u Nemačku 17. jula avionom nakon što su radovi na popravci završeni, objavio je u ponedeljak list Komersant, pozivajući se na ljude upućene u situaciju.
Pod uslovom da ne bude problema sa logistikom i carinom, biće potrebno još pet do sedam dana da turbina stigne do Rusije, navodi se u izveštaju.
Nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo je u ponedeljak da ne može da pruži detalje o tome gde se turbina nalazi.
Ali portparol ministarstva je rekao da je reč o zamenskom delu koji je trebalo da se koristi tek od septembra, što znači da njegovo odsustvo ne može biti pravi razlog opadanja protoka gasa pre održavanja.
Ovo zvuči kao prvi nagoveštaj da se snabdevanje gasom preko NS1 verovatno neće nastaviti nakon što se završi 10-dnevno održavanje – rekao je Hans van Klif, viši ekonomista za energetiku u ABN Amro.
U zavisnosti od toga koje ’vanredne‘ okolnosti imaju na umu da bi se proglasila viša sila i da li su ova pitanja tehnička ili više politička, to bi moglo da znači sledeći korak u eskalaciji između Rusije i Evrope/Nemačke – dodao je on.
Austrijska naftna i gasna grupa OMV (OMVV.VI), međutim, saopštila je u ponedeljak da očekuje nastavak isporuke gasa iz Rusije kroz gasovod Severni tok 1 kako je planirano nakon prekida.
Isporuke ruskog gasa opadaju već nekoliko meseci preko glavnih ruta, uključujući rutu preko Ukrajine i Belorusije, kao i preko Severnog toka 1 ispod Baltičkog mora.
Evropska unija, koja je uvela sankcije Moskvi, ima za cilj da prestane da koristi ruska fosilna goriva do 2027. godine, ali želi da se snabdevanje za sada nastavi dok razvija alternativne izvore.
Prema podacima ruskog ministarstva finansija, federalni budžet je dobio 6,4 triliona rubalja od prodaje nafte i gasa u prvoj polovini godine. Ovo se upoređuje sa planiranih 9,5 biliona rubalja za celu 2022.
Grejs period za otplatu dve Gaspromove međunarodne obveznice ističe 19. jula, a ako strani kreditori do tada ne budu isplaćeni, kompanija će tehnički biti u kašnjenju.
MARIO ZNA UŽIVO- Kada OVO čujete, znaćete ŠTA NAS ZAISTA ČEKA- Spremite se dobro jer biće VESELO
Nulta Tačka/Mediji