Američka fabrika koja isporučuje delove Hjundaiu iskorišćavala maloletne migrante za rad
Desetine dece migranata u dobi od 12 godina radilo je u fabrici za štancanje metala u Alabami, navodi Rojters
Dobavljač delova za vozila za liniju za sklapanje automobila južnokorejskog proizvođača automobila Hjundai u Montgomeriju u Alabami, optužen je da koristi rad maloletnih migranata u osuđujućoj Rojtersovoj istrazi objavljenoj u petak, u kojoj se navode porodice maloletnika, više zaposlenih u fabrici i policijski izvori.
Jedna bivša radnica rekla je Rojtersu da je radila „zajedno sa desetak maloletnika u svojoj smeni“ u poslednjih nekoliko godina, pre nego što je otišla iz podružnice Hjundaija u drugu fabriku. Drugi izvor je tvrdio da je moglo biti čak 50 maloletnih radnika u različitim smenama, uglavnom migranti, neki stati čak 12 godina.
Fabrika u centru skandala je proizvođač auto delova u Luvernu, SMART Alabama LLC, koji proizvodi metalne delove za najveću američku fabriku za montažu Hjundaija u obližnjem Montgomeriju.
Kontroverza je prvi put izašla na videlo kada je 13-godišnje dete migranta iz Gvatemale nestalo iz kuće svoje porodice u Alabami u februaru, što je izazvalo uzbunu. Otac i policajci koji su pomogli u pronalaženju deteta rekli su Rojtersu da su ona i njena dva brata, od 12 i 15 godina, svi radili u fabrici. Ispostavilo se da je devojčica pobegla sa 21-godišnjim kolegom, takođe migrantom iz Gvatemale koji je u međuvremenu deportovan, kako bi „tražila druge mogućnosti za posao“.
Usred pojačanog nadzora policije i pažnje medija o nestanku devojčice, SMART je navodno otpustio sve svoje maloletne radnike. Rojtersova istraga nije mogla da potvrdi tačan broj navodnih dece radnika, njihove uslove zaposlenja ili uslove rada.
Lokalna policija je saopštila da nema nadležnost da istražuje kršenja zakona o radu, ali je o svojim nalazima obavestila kancelariju državnog tužioca.
Hjundai je reagovao na osuđujuće optužbe saopštenjem u petak, rekavši da „ne toleriše nelegalne prakse zapošljavanja u bilo kom Hjundai entitetu“ i tvrdeći da kompanija ima „politike i procedure koje zahtevaju poštovanje svih lokalnih, državnih i saveznih zakona. ”
Zauzvrat, SMART je negirao „bilo kakvu tvrdnju da je svesno zapošljavao svakoga ko ne ispunjava uslove za zapošljavanje“ i uperio prst u kadrovske agencije na koje se oslanja da popune radna mesta i stoga očekuje „da će se pridržavati zakona u zapošljavanju“.